Ako pokušavate da ostanete u drugom stanju i deluje vam kao da to ne utiče baš najbolje na vaš odnos sa partnerom, niste jedini. Ovaj proces zaista može da bude stresan za mnoge, a stručnjaci otkrivaju najčešće nesuglasice i svađe koje imaju parovi dok pokušavaju da začnu bebu.

Odluka da imaju bebu

Prvi korak je svakako odluka para da žele da prošire porodicu. Bilo kakvo neslaganje među partnerima u vezi sa tim može da bude ozbiljan problem za odnos, kaže reproduktivni endokrinolog Anet Brauer .

Ona ističe da je zato najbolje da parovi razgovaraju o tome uveliko pre nego što počnu da pokušavaju da zatrudne, pa čak i pre nego što njihova veza postane ozbiljna.

"Ako su ciljevi usklađeni, veće su šanse da se ostvari cilj, a takođe i možete lakše da kao par zajedno prođete kroz izazove", dodaje ona.

Kada su spremni za bebu

Čak i kada oboje partnera žele porodicu jednog dana, može se desiti da im se vreme kada žele decu ne poklopi.

"Mnogi partneri nisu usklađeni u vezi s tim kada žele bebu", kaže dr Brauer.

Osim toga, osećaj da vam biološki sat otkucava može da stvori dodatni pritisak na vezu.

Koji su koraci do začeća

Mnogi parovi ne shvate koliko je zapravo mali "prozor začeća" dok ne počnu aktivno da rade na trudnoći. U realnosti, začeće je moguće samo oko pet dana pre ovulacije – koja se dešava oko dve nedelje nakon poslednje menstruacije – i na dan ovulacije. To znači da okvirno postoji oko šest dana mesečno kada je začeće moguće, a čak i u tih šest dana, šanse za začeće su oko 10 do 20 odsto.

Dr Brauer ističe da to često znači usklađivanje ili odlaganje nekih obaveza, kako bi se par posvetio začeću i povećao svoje šanse. A ako je jedno od partnera zauzeto u ovom vremenskom okviru, to može da dovede do frustracija.

Manjak intimnosti u vezi

Kada intimni odnosi postanu samo neophodan korak za ostajanje u drugom stanju, to može da se odrazi na vezu. Ako se to desi, vraćanje intimnosti u vezu je ključno, kaže dečji klinički psiholog Džoana Kaplan. Njen savet je da ne dozvolite da je intimni odnosi zarad trudnoće budu sve što radite zajedno kao par.

Odluka o odlasku kod lekara

"Partneri obično osećaju različitih pritisak da začnu bebu i u skladu sa tim, imaju drugačije stavove o tome kada bi trebalo da potraže pomoć stručnjaka", kaže dr Brauer za parents.com.

"Izbegavanje odlaska kod lekara ponekad dolazi iz osećaja krivice i osećaja da bi ’trebalo da to mogu da uradim prirodno’", ističe ona.

Međutim, ona ističe da je važno da parovi znaju da traženje stručne pomoći i odlazak lekaru ne znače nužno da neće moći da dođe do prirodnog začeća.

S druge strane, naglašava da ukoliko postoji neki problem, bolje je otkriti ga što ranije, kako parovi ne bi gubili dragocene mesece i trpeli frustraciju tokom svoje borbe da začnu.

Svaljivanje krivice na jednog od partnera

Kada par nekoliko meseci bezuspešno pokušava da začne bebu, može uslediti osećaj neuspeha, "nesposobnosti". Ali, dr Brauer podseća da je nemoguće da se trudnoća dogodi bez jajnih ćelija i s*ermatozoida, te da je zbog toga neophodno da oboje partnera budu uključeni u proces, bez obzira na to na kojoj strani tj. kod koga postoji problem.

"Izbegavanje svaljivanja krivice i umesto toga međusobna podrška kroz potencijalno težak period omogućiće da se lakše dođe do uspeha", ističe ona.

Koliko dece žele

U zavisnosti od toga koliko je bilo poteškoća da se ostvari prva trudnoća, ponekad jedno od partnera odluči da ipak želi manje dece nego što su to zajednički ranije odlučili.

Terapeutkinja i profesor psihologije na Univerzitetu u Kolumbiji dr Lorel Stajnberg ističe da to može da bude ozbiljan "kamen spoticanja" u vezi, zbog čega je najbolje o tome otvoreno razggovarati i videti kako se osećate u vezi s tim kako vreme i život prolaze.

Različiti stilovi roditeljstva

Svađe oko toga kako će jednog dana odgajati decu mogu da naprave ozbiljan razdor među parovima dok pokušavaju da začnu bebu. Te rasprave najčešće se nastavljaju i kada stigne dete, u vezi sa ishranom, kažnjavanjem, očekivanjima od deteta...

Stručnjaci kažu da je u tom slučaju najbolje da partneri nastave da razgovaraju i da ne skrivaju osećanja jedno od drugog.

Bez obzira na to da li već neko vreme pokušavate da ostanete u drugom stanju ili to tek planirate, imajte na umu da je za vaš odnos sa partnerom jako važno da sve vreme budete otvoreni u vezi sa očekivanjima, osećanjima, strahovima. Razgovarajte o svemu s ljubavlju i poštovanjem, i nadajte se najboljem, ali budite spremni da možda neće sve ići lako i brzo.

BONUS VIDEO:

SVAKI ŠESTI PAR U SRBIJI SE BORI SA ZAČEĆEM: Šta kažu žene koje su prošle kroz proceduru vantelesne oplodnje (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija