Devetnaesta nedelja trudnoće je stigla, gotovo da ste na polovini. Evo šta možete da očekujete u ovom periodu i koje promene doživljava beba.
Šta se dešava sa bebom?
Razvoj bebinih čula je u punom jeku! Njen mozak se sada "specijalizuje“ za miris, ukus, sluh, vid i dodir. U ovom periodu beba je teška oko 200 do 250 grama, a dugačka je oko 15 cm od glave do zadnjice – otprilike veličine avokada.
Ruke i noge su sada u pravoj srazmeri u donosu na telo. Javljaju se nagoveštaji trajnih zuba, a iza njih i "pupoljci“ mlečnih. Žlezde u bebinoj koži luče belu masnu supstancu - vernix caseosa, nalik na voštani premaz, koja kožu štiti od nadražaja i infekcije, i ima ulogu da omogući lakši prolaz bebe kroz porođajni kanal.
Šta se dešava sa mamom?
Vaš stomak se u ovom periodu povećao za 20 odsto od njegove uobičajene veličine Kao rezultat naglog rasta, možda će se pojaviti svrab u donjem stomaku ili, što je još češće, blago ubadanje u jednom delu stomaka koje se javlja pri promeni položaja ili krajem dana. Najčešće se radi o ligamentnom bolu - tetive koje drže matericu se istežu. To nije ništa alarmantno, ali pozovite lekara ako bol postaje čest ili je prisutan i kada se odmarate. Možda će vam biti od pomoći blaga masaža ligamenata.
Pupak sada izgleda sasvim drugačije - ispupčen je i promenjen mu je oblik, a na koži stomaka možete da primetite vene. Promene nivoa hormona mogu dovesti do izbijanja pega na koži, a ožiljci, bradavice, predeo ispod pazuha, unutrašnja strana bedra i stidnica mogu da potamne. Linija koja se pojavila od pupka do stidne kosti naziva se linea nigra (tamna crta). Takođe, zbog povećanog pigmenta može vam se pojaviti "maska trudnoće“ - tamne fleke na gornjoj usni, obrazima i čelu. Ove promene će verovatno nestati ubrzo posle porođaja. U međuvremenu, zaštitite se od sunca jer ih ono može pojačati.
Šta treba da radite?
- Napravite spisak potrebnih stvari. Raspitajte se koju bebi opremu ćete moći da pozajmite od svojih prijatelja ili rođaka. Iskoristite svaku priliku koja vam se nudi. Pozajmice će mnogo olakšati vaš budžet (pomislite samo na brojne pelene, mleko, kašice...). Stvari i oprema koju bebe koriste su zbog kratkog vremena korišćenja uglavnom vrlo dobro očuvane.
- Vodite računa o ishrani. Suvišni kilogrami mogu da otežaju nošenje bebe kao i sam prođaj. Osim toga, kasnije se teško skidaju. Ne zaboravite da dijete tokom trudnoće ne dolaze u obzir, ali je zato zdrava ishrana uvek dobrodošla!
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.