Najstarije bombone na svetu pravljene su od sladića i đumbira. Sladić, gospino bilje, poznat i kao slatki koren, jedna je od najstarijih lekovitih biljaka i bombone napravljene od njega mnogima su poznate i kao sredstvo za iskašljavanje i bolje varenje. Danas se sladić koristi za izradu gumenih crnih slatkiša vrlo popularnih u SAD-u i Skandinaviji, ali i kod nas.
Slatki ukus biljke potiče od glikozidnog jedinjenja glicerizina. Zbog ovog slatkog, specifičnog ukusa, sladić se još uvek koristi u industriji slatkiša i sirupa.
Međutim, najnovija studija upozorava da bi sladić, i sve slatkiše napravljene od njega, trebalo izbegavati tokom drugog stanja.
Studiju je sproveo Univerzitet u Helsinkiju i finski Institut za javno zdravlje, a istraživači su analizirali 378 trinaestogodišnjakinja čije su majke pratile potrošnju sladića tokom trudnoće.
Deca koja su u maminom stomaku bila izložena većim količinama sladića (250 g nedeljno) pokazala su lošije rezultate na testovima kognitivne sposobnosti. Roditelji ove dece su takođe prijavljivala sindrom smanjene pažnje i dečije hiperaktivnosti (ADHD), kao i raniji pubertet kod devojčica.
Istraživanje je objavljeno u časopisu American Journal of Epidemiology.
Prelepa moderna grčka imena za dečake: Imaju veoma moćno značenje i ostavljaju snažan utisak
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve
Zašto se javlja protein u urinu trudnica? Može da ukaže i na ozbiljno stanje koje ima ova 4 simptoma