Roditelji često uspevaju da interpretiraju plač svojih beba (iako se oko toga često ne slažu ili pogreše), jer svaka vrsta plača ima određena zajednička obeležja koja roditelji prepoznaju svesno i nesvesno.

Iako je indentifikovanje obrazaca utkanih u kakofoniju dečjeg plača bilo preteško i za naučnike, najnovije aplikacije umetne inteligencije nude rešenja.

Rezultate istraživanja zajedno su objavili Institut elektroničkih inženjera i Kinesko udruženje za automatizaciju.

Njihov sastav koristi algoritme za automatsko prepoznavanje govora, koje koriste i kompanije poput Gugla i Amazona, kako bi prepoznali i interpretirali različite karakteristike bebinog plača.

"Kao i u određenom jeziku, u zvukovima plača postoji mnogo informacija povezanih sa zdravljem", rekla je Ličuan Liu, profesorka na Univerzitetu Severni Ilinois i jedna od članica istraživačkog tima.

"Razlike između zvučnih signala zapravo nose informaciju", rekla je. "Te su razlike predstavljene kroz različite oblike signala plača. Kako bismo prepoznali i iskoristili informaciju, treba da izdvojimo obrasce plakanja, te iz njih izvučemo informacije", pojasnila je Liu.

"Krajnji cilj su zdravije bebe i manji pritisak na roditelje i negovatelje", kazala je Liu. "Tražimo saradnju sa bolnicama i centrima za medicinska istraživanja, te se nadamo da ćemo imati proizvode za kliničku upotrebu", dodala je.