Kada saznaju da su u drugom stanju, žene se trude da se pridržavaju nekih zdravih navika i stila života, zarad svog, i zdravlja bebe. Fizička aktivnost jedna je od stvari koje su preporučljive za trudnice – osim u slučajevima kada doktor kaže drugačije usled nekih mogućih komplikacija u trudnoći.

Međutim, nije svejedno ni kojom fizičkom aktivnošću se trudnice bave, ni kako.

Istraživači iz Južne Karoline (SAD) su dokazali da aerobne vežbe koje trudnice rade u trajanju od 50 minuta tri puta nedeljno mogu da imaju pozitivne efekte na neuromotorne veštine odojčeta u prva tri meseca života. Pored toga, prema preporukama Američkog koledža za ginekologiju i akušerstvo fizička neaktivnost se smatra rizičnim ponašanjem u trudnoći – opet, u slučajevima kada je reč o urednoj trudnoći i doktor ne naloži mirovanje.

Za buduće majke korisno je da šetaju, plivaju, ali i da rade neke specifične vrste vežbi, koje mogu da ojačaju zglobove, da ligamente učine elastičnijim i na taj način pomognu telu trudnice da izdrži sve veću težinu.

Pored toga, fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju krvi do organa, što je posebno važno zbog placente imaterice, a takođe povećava i količinu kiseonika u krvi majke i bebe. Može da pomogne i u ublažavanju bolova u leđima koji se često javljaju u trudnoći.

Ipak, neke vežbe nisu preporučljive u trudnoći, pa bi u tom smislu trebalo izbegavati:

  • Vežbe za jačanje trbušnih mišića, poput trbušnjaka
  • Trčanje, naročito trčanje na duge staze
  • Skakanje
  • Vežbe koje zahtevaju stajanje duži vremenski period.

S druge strane, evo koje vežbe pomažu budućim majkama da se bolje pripreme za porođaj:

  • Vežbe disanja – smanjuju nivo stresa, poboljšavaju protok krvi
  • Vežbe za noge – u trudnoći im je potrebno jačanje jer je veliki teret na ovom delu tela. Mogu da smanje šansu za pojavu ravnih stopala i varikoznih vena. Možete lagano da istežete noge ili da stopala pomerate napred-nazad preko teniske loptice.
  • Vežbe za leđa – pomažu u boljem držanju tela, što pomaže da mami bude prijatnije, ali je svakako dobro i za bebin pravilan razvoj. Možete da istegnete leđa u "mačka" joga pozi, tako što ćete se spustiti na sve četiri, udahnuti i blago izviti leđa, zatim duboko udahnuti i "izbaciti" leđa ka gore, istežući pritom ramena, savetuje za rambler.ru prenatalna instruktorka joge Tatjana Šarmina.
  • Kegelove vežbe mogu da učine karlično dno elastičnijim, što je svakako korisno prilikom porođaja. Možete ih izvoditi u sedećem položaju, tako što ćete malo steći mišiće perineuma zadržati par sekundi, pa ih opustiti. To se ponavlja pet do deset puta.

Imajte na umu da kojom god fizičkom aktivnošću se bavite, važno je da uzmete u obzir svoje godine, težinu, postojeće zdravstvene probleme, u kom ste mesecu trudnoće, koliko inače imate kondicije... Takođe, važno je da se pre nego što počnete da vežbate u trudnoći obavezno posavetujete sa svojim doktorom.

Korisni saveti

  1. Trajanje i težinu treninga treba postepeno povećavati
  2. Počnite trening zagrevanjem kako bi telo bilo spremno za vežbe
  3. Tokom treninga bi trebalo da u svakom trenutku ožete normalno da govorite – tako ćete moći lakše da procenite da trening nije previše intenzivan
  4. Pijte vodu – i pre treninga i tokom
  5. Pazite na puls – ne bi trebalo da imate više od 150 otkucaja u minuti

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija