Vežbanje u trudnoći ima dobre efekte na majku i bebu, ali trudnice tokom treninga moraju da budu veoma obazrive i pažljive. Takođe, postoje i neki treninzi koji su pogodni za trudnice, dok ima i onih koji se ne preporučuju.
Bezbedni treninzi u trudnoći
Pre nego što počnete da radite bilo koji trening u trudnoći, jako je važno da se o tome prvo konsultujete sa svojim lekarom i da ništa ne radite bez njegove dozvole.
Evo koji treninzi se smatraju bezbednim za većinu trudnica – mada je i za njih preporučljivo da se posavetujete sa lekarom.
Ovaj trening se smatra dobrim jer ublažava bolove u leđima, povećava fleksibilnost što može malo da pomogne na porođaju, a ima i dobar uticaj na mentalno stanje trudnica jer pomaže u oslobađanju od stresa.
Plivanje
Plivanje će ubrzati rad srca, ali će voda ublažiti bilo kakve tegobe. Takođe, boravak u vodi može da ublaži bolove u zglobovima, a pritisak vode može da umanji zadržavanje vode u telu.
Pilates
Pilates vežbe pomažu u povećanju izdržljivosti, što je budućim majkama može da pomogne na porođaju, ali i kasnije, da imaju energije za obaveze oko bebe.
Kardio trening
Trčanje ili vožnja bicikla su dobri kardio treninzi za većinu trudnica, ali imajte na umu da je i hodanje kardio trening. Dobra stvar je što hodanje možete čak i da podelite, tako da recimo hodate tri puta dnevno po 10, 15 minuta, uz odmor između.
Vežbe koje treba izbegavati u trudnoći
Neki treninzi ne smatraju se baš bezbednim za trudnice, a evo koji su u pitanju i zašto.
Balans treninzi
Ako trening koji se odabrali nosi povećan rizik od padova – poput skijanja, gimnastike, vožnje rolera, to nije dobar izbor za trudnicu jer možete da ugrozite bebu.
Aktivnosti koje ograničavaju kiseonik
Zadržavanje daha ili izlaganje nekom velikom pritisku može da ograniči protok kiseonika do bebe. Dakle, u tom smislu, ronjenje na dah recimo nije nešto što je preporučljivo u trudnoći. Takođe, iako se joga generalno smatra bezbednom za trudnice, savet je da preskočite vežbe koje podrazumevaju zadržavanje daha, piše thebump.com.
Vežbanje na visokim temperaturama
Baš kao što se trudnicama savetuje da izbegavaju saune i džakuzi, bebama nije prijatno ni kada je temperatura napolju visoka, pa u tom smislu nije preporučljivo da trenirate kada je pretoplo. Takođe, ako trening dovodi do toga da se previše zagrejete, bilo bi dobro da malo smanjite intenzitet.
Vežbe koje se rade ležeći na leđima
Savet je da u prvom tromesečju ne radite vežbe koje podrazumevaju da ležite na leđima. Dakle, umesto da legnete na leđa i dižete noge uvis, uradite izdržaj ili umesto dizanja tegova iz ravnog benča, podesite klupu u kosi položaj, kako ne biste ležale ravno na leđima, ili prosto uradite neku drugu vežbu za mišiće grudi.
Teški tegovi
U trudnoći žensko telo proizvodi više hormona relaksina, koji opušta zglobove kako bi se telo pripremilo za porođaj, ali i za nošenje sve težeg tereta, tj. bebe u stomaku. Sve to utiče na stabilnost, pa zato nije baš najbolja opcija da u trudnoći dižete neke teške tegove. Bolje je da podižete manje kilaže, a da povećate broj ponavljanja.
Kros fit i trčanje takođe se ne smatraju baš dobrim izborom treninga za većinu trudnica, a ginekolog-akušer dr Kendis Vud ističe da "bilo koji trening može da postane ekstreman ako buduća mama nije pažljiva i ne pobrine se da se održava potrebna količina kiseonika za nju i bebu, ako se ne pobrine da unosi dovoljno vode kako izbegla dehidraciju i da temperatura njenog tela ostane na oko 36,5 stepeni".
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna