Većina trudnica oseća umor u prvom tromesečju trudnoće i to je sasvim normalno. Uzrok tome su velike hormonske promene koje se dešavaju u telu, a trebalo bi da nakon 14. nedelje trudnoće imate malo više energije.
Kako se bliži porođaj, odnosno kako trudnoća odmiče, osećaj umora može ponovo da se javi, što nije neobično ako uzmemo u obzir da je stomak sve teži i da verovatno ne spavate baš najbolje.
Dok je s jedne strane san jako važan i za mamu i za bebu, s druge strane vam je verovatno teško da se dobro naspavate jer ne uspevate da zaspite čvrsto, budite se tokom noći da idete u toalet, ne možete udobno da se namestite, muči vas gorušica...
Da li umor utiče na bebu
Umor u trudnoći je sasvim normalan, ali može da vam oteža rađenje nekih stvari koje su generalno dobre za vas i za bebu, poput fizičke aktivnosti i zdrave ishrane. Ponekad, umor ili problemi sa spavanjem mogu da budu znak nekih zdravstvenih problema koji mogu da utiču i na majku i na bebu:
Umor može da bude simptom anemije usled niskog nivoa gvožđa u krvi, što se često dešava u trudnoći jer je telu tada potrebno više gvožđa.
Glasno hrkanje ili česte pauze u disanju mogu da budu znak problema sa disanjem noću. To povećava i rizik od zdravstvenih problema poput visokog krvnog pritiska, koji može da utiče na bebin rast i razvoj u stomaku, piše pregnangcybirthbaby.org.au.
Problemi sa spavanjem mogu da budu znak anksioznosti ili depresije.
Kada treba da se obratite lekaru
Dakle, u najvećem broju slučajeva umor u trudnoći nije razlog za brigu, već je posledica hormonskih promena i povećane telesne težine, ali ne oklevajte da odete kod lekara ako:
- Osećate iscrpljenost koja ne prolazi ni nakon što se odmorite
- Počnete da hrčete ili imate pauze u disanju tokom spavanja
- Ne možete da spavate usled zdravstvenih stanja poput gorušice ili sindroma nemirnih nogu (zbog nekog "čudnog" osećaja u nogama stalno morate da ih pomerate)
- Anksiozni ste ili depresivni
Šta pomaže kada ste umorni
Zdrava ishrana je jako važna u trudnoći. Ako osećate umor, pokušajte da se što više odmarate, da sedite sa stopalima podignutim na nešto (krevet, stolicu, stočić...), potražite pomoć oko svakodnevnih obaveza i idite na spavanje ranije.
Evo šta još može da pomogne:
- Nemojte da unosite previše tečnosti pred spavanje, kako ne biste cele noći ustajali da idete u WC.
- Spavajte na boku, naročito posle 28 nedelja trudnoće.
- Budite fizički aktivni popodne, ali ne tik pred spavanje.
- Radite pred spavanje nešto što vas opušta.
- Stavite jastuke između nogu, iza leđa i ispod stomaka, kako bi vam bilo udobnije.
- Ako vas muči gorušica, spavajte sa uzdignutim jastucima ili pitajte lekara za savet.
- Ako vas muče "nemirne noge", pokušajte da smanjite unos kofeina.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna