U trudnoći se javlja veliki broj simptoma, prijatnih i manje prijatnih, koji su prosto propratne promene koje se dešavaju u telu. Saznajte koje nelagodnosti najčešće muče trudnice i šta možete da uradite da olakšate sebi.

Grčevi u nogama i stopalima

Često se trudnicama upravo zbog grčeva savetuje unošenje dodatnog magnezijuma. Najčešće se grčevi u nogama javljaju u poslednjem tromesečju trudnoće, ali mogu da se pojave bilo kada.

Kako da pomognete sebi:

  • Jedite namirnice bogate magnezijumom: orasi, semenke, banane, zeleno lisnato povrće.
  • Kada se javi grč, nožne prste povucite blago na gore, ka kolenu – tako ćete malo isteći zgrčeni mišić.

Ukoliko se pojave proširene vene, skraćen udah ili bol u mišićima nogu između grčeva, obavezno se javite lekaru.

Išijas

Išijas je zapravo priklještenje nerva u donjem delu kičme, a u trudnoći se najčešće javlja zbog promena u držanju.

Izaziva bol praćen trnjenjem na jednoj strani donjeg dela tela, bol koji je poput peckanja i širi se niz nogu i stopalo, osećaj tromosti u nekim delovima noge i često trnjenje u prstima.

Kako da pomognete sebi:

  • Budite aktivni i odmarajte naizmenično.
  • Obratite pažnju na držanje tela prilikom hodanja.
  • Pazite na položaj u kojem sedite.
  • Nosite trudnički pojas (uz konsultaciju sa lekarom) koji će držati ligamente leđa, ali će i ublažiti simptome išijasa.
  • Kada osećate gorući bol, masirajte stopalo i nogu.

Proširene vene, noga topla na dodir su znaci da se javite lekaru.

Bolovi u ligamentima

Trudnice najčešće prijavljuju bolove u predelu kičme, kao i u predelu pupka, prepona, kostiju uka, karlice, stidne kosti i bedara. Opisuju ga kao probadanje, a nekad i kao osećanja peckanja, zatezanja, bol koji se nekad javlja u intervalima, a ponekad je konstantan. Može da se javi u jednoj tački, ali i da se "premešta" sa jednog na drugo mesto.

Osećaj kao da vam gori u predelu rebara, koji se pojašava kada vas beba šutira u stomaku, može izazvati upalu u mišićnim vlaknima, što se naziva interkostalnim bolom. Za okrugle ligamente je specifična određena vrsta bola koja je poput uboda iglom.

Kako da pomognete sebi:

  • Budite umereno fizički aktivni (ukoliko vam lekar ne naglasi drugačije), a šetnja, plivanje ili plesanje su dobar izbor aktivnosti u trudnoći.
  • Popravite svoje držanje, gledajte da vam ramena budu ispravljena, a bradu lagano izdignite.
  • Spavajte sa jastukom među nogama da biste ublažili bolove u kukovima.
  • Kako biste ublažili bolove u predelu karlice, oslonite se na ruke i na noge, glavu spustite na spojene šake, tako da vam karlica ostane iznad nivoa grudi.

Ako primetite simptome poput promena u sekretu, prehlade, povraćanja, dijareje, zatvora ili nadutosti, najbolje je da se obratite lekaru.

Bol u leđima

Gotovo da nema trudnice koju u nekom periodu trudnoće nije mučio bol u leđima, uglavnom zbog promenjenog centra ravnoteže, a tome doprinosi i loše držanje tela. Sakroilijačni zglob između karlice i kuka dodatno opterećuje i doprinosi bolu u ledima.

Bolovi u leđima se najčešće javljaju sredinom trudnoće, ali je važno da obratite da li ima i simptoma poput peckanje pri mokrenju ili pojačanog mirisa urina jer bi to moglo da ukaže i na infekcije bubrega.

Kako da pomognete sebi:

  • Spuštanje u četvoronožni položaj će vam doneti trenutno olakšanje.
  • Ukoliko deo dana sedite, recimo na poslu, pokušajte da deo tog vremena sedite na velikoj pilates lopti jer će to popraviti držanje tela.
  • Krećite se i odmarajte naizmenično.
  • Radite vežbe za jačanje tela.

Ako pored bola u leđima na početku trudnoće osećate i grčeve u karlici ili je prisutnan obilniji sekret, ukoliko imate prehladu, osećate jak miris urina, ako imate simptome zbog kojih sumnjate na prevremeni porođaj, javite se lekaru.

Sindrom karpalnog tunela

Osećaj trnjenja, peckanja, nespretnosti, ili bol u predelu prstiju, nekom delu šake ili ruke, takođe se ponekad javlja u trudnoći. U pitanju je koštani kanal u ručnom zglobu kroz koji prolaze nervi i krvni sudovi, a kako u trudnoći relativno često doazi do zadržavanja tečnosti, ta tečnost pritiska nerve i krvne sudove. Ponekad se dešava da se simptomi javljaju samo noću, jer je prilikom ležanja pritisnut rameni zglob.

Ovaj problem se retko rešava sam od sebe, a dešava se da ostane prisutan i nakon trudnoće.

Kako da pomognete sebi:

  • Pričvrstite zglob, to može da ublaži neprijatnost.
  • Pokušajte da spavate u drugom položaju ako se simptomi javljaju uveče.
  • Stavite hladne obloge na određeni predeo da biste umanjili bol.

Ukoliko se simptomi ne smanje ni uz pomoć ovih saveta ili se pogoršavaju, najbolje je da se posavetujete sa lekarom.

Bolovi u zglobovima

Zbog povećane telesne mase koju ne možete izbeći u trudnoći, često se javljaju bolovi u zglobovima, najčešće u predelu kukova, kolena i stopala jer upravo oni trpe veliko opterećenje.

Zadržavanje vode može da umanji pokretljivost zglobova, a može se desiti i da ligamenti budu istegnuti, umekšani. Bol je uglavnom najjači ujutru, a malo se smanjuje kada se zlgobovi zagreju i "razrade" tokom dana. Bolovi su jači u drugoj polovini trudnoće.

Kako da pomognete sebi:

  • Radite lagane vežbe, koje ne predstavljaju stres za telo.
  • Imajte periode aktivnosti i odmora.
  • Stavljajte obloge kojima ćete ugrejati zglob u kojem osećate bol.

Ako je bol uporan ili se pogoršava, ne oklevajte da potražite savet lekara.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija

(Yumama/N. Z.)