Tokom trudnoće, mnoge žene počinju da doživljavaju osećaj nadimanja. I iako je jasno da ovaj događaj ne može imati ozbiljne posledice, on ometa kvalitet života. Ponekad nam je jasno koji proizvod izaziva nadimanje, a onda odbijemo proizvod, ali često razlog nije tako očigledan i nadutost se vraća. Kako se nositi sa ovim neprijatnim simptomom?

• Tokom trudnoće smanjuje se pokretljivost debelog creva, pa se u njemu akumuliraju gasovi.
• Možete pomoći varenju umerenim vežbanjem i mudro planiranom ishranom.
• Lekove protiv nadimanja možete uzimati samo po preporuci lekara nakon pregleda.

Glavni uzroci nadutosti kod budućih majki

Nadimanje tokom trudnoće najčešće se javlja u drugom i trećem trimestru. Materica, unutar koje dete raste i razvija se, narušava pokretljivost creva, čineći ga tromim, što često izaziva zatvor. Progesteron, hormon koji proizvodi prvo žuto telo, a zatim placenta, opušta mišiće unutrašnjih organa, uzrokujući da se gasovi i čvrsti sadržaj creva sporije kreću "ka izlazu".

Kako se leči nadimanje kod trudnica?

Naravno, nemoguće je zaustaviti hormonalne promene tokom trudnoće, ali možete smanjiti efekte progesterona i poboljšati rad creva. Vaš akušer-ginekolog će vas uputiti na konsultaciju sa gastroenterologom. Lekar će obaviti pregled kako bi isključio bolesti digestivnog sistema (na primer, zapaljenje pankreasa ili gastritis), i izabrao odgovarajuću ishranu koja bi mogla da popmogne.

Pored toga, važno je piti dovoljno tečnosti, poželjno tokom dana i u malim količinama.Tako možete sprečiti da višak vazduha sa pićem uđe u stomak, pokušajte da pijete iz čaše, a ne kroz slamku ili iz grla flaše.

Umerena fizička aktivnost – hodanje, pilates, gimnastika za trudnice – takođe pomaže da se aktiviraju "lenja" creva. Sve ovo poboljšava kretanje debelog creva, eliminišući nadimanje i zatvor, ali je važno pre vežbanja da se konsultujete sa lekarom.

Obično je moguće izaći na kraj sa nadimanjem bez lekova, ali lekar može da prepiše lekove koji smanjuju stvaranje gasova u crevima.

Kako jesti ako se pojave problemi?

U osnovi, nakupljanje gasova u crevima, a samim tim i nadimanje tokom trudnoće, podstiču kupus, mahunarke, crni hleb, kiselo povrće, gazirana pića. Vredi ih se odreći bar na neko vreme.

Preporučljivo je povećati broj obroka na 5-6: bolje je jesti malo po malo, ali češće. Ujutru i uveče treba konzumirati fermentisane mlečne proizvode koji sadrže lakto- i bifidobakterije - obnavljaju normalnu crevnu mikrofloru, olakšavaju prolaz hrane, smanjuju stvaranje gasova.

(Yumama)

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija