Saznajte kako se prenose i manifestuju morbile, ali i šta treba da preduzmu trudnice ukoliko sumnjaju da su zaražene virusom malih boginja.
Male boginje ili morbile su veoma zarazna virusna infekcija koje se prenosi direktnim kontaktom sa obolelom osobom (poljubac, rukovanje), putem vazduha - kapljučno (kašljanje, kijanje) i, najređe, indirektnim putem, preko predmeta koje je dodirivala obolela osoba.
Simptomi malih boginja
Period inkubacije (period od trenutka kada virus uđe u organizam do momenta pojave tegoba) traje 7 do 18 dana, javlja se:
- povišena telesna temperatura
- sekret u nosu
- kašalj i konjuktivitis (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci)
Ovi simptomi obično traju dva do četiri dana, a onda dolazi do skoka telesne temperature i pojave ospe - prvo na licu, iza ušiju i na vratu, a zatim i na trupu i ekstremitetima.
Šta ako trudnica dobije male boginje?
Iako su u najvećem riziku od dobijanja malih boginja deca mlađa od godinu dana, neuhranjena deca i ona sa oslabljenim imunim sistemom, kao i tinejdžeri i odrasli koji nisu primili vakcinu, iako se to retko dešava, u osetljive kategorije ubrajaju se i trudnice.
Ukoliko se male boginje jave kod žene dok je u drugom stanju ona je u riziku da:
- ima pobačaj ili da beba bude mrtvorođena
- ima prevremeni porođaj (pre 37. Nedelje trudnoće)
- rodi bebu male telesne težine
Ukoliko trudica koja nije vakcinisana bude u kontaktu sa osobom zaraženom malim boginjama, obavezna je da se odmah javi svom izabranom lekaru koji će je uputiti u dalju proceduru.