Buduće mame koje nose naočare često se pitaju da li sada, kada su u drugom stanju, treba češće da kontrolišu vid, koje dodatne preglede treba da obave, kao i da li trudnoća utiče na promenu dioptrije

Na najčešća pitanja trudnica odgovara dr Maja Škuletić, oftalmolog Opšte bolnice Bel Medic.


- Da li se dešava da se u drugom stanju prvi put promeni dioptrija? Na primer, ako žena do tada nije imala problema sa vidom, da li je moguće da trudnoća bude uzrok toj promeni? Osim toga, da li se i koliko menja (pogoršava) postojeća dioptrija (i minus, i plus)?

Obično se ne dešava da dođe do bilo kakvih promena u normalnom oku tokom trudnoće!

Kod hipermetropije ili dalekovidosti ("plusa") ne dolazi do porasta dioptrije, ali kod miopije ili kratkovidosti ("minusa") može da dođe do promene dioptrije. Moguće je da se ispolje i komplikuju i neki drugi poremećaji u telu trudnice - pod uticajem hormonskog disbalansa, zbog čega se trudnoća i naziva "drugo stanje".
Prirodni porođaj se ne preporučuje ženama koje imaju promene na očnom dnu - u sklopu miopije, dijabetesa ili nekog drugog degenerativnog poremećaja očnog dna, zbog mogućeg nastanka ablacije retine (odvajanja mrežnjače), koja može da dovede do slepila ako zahvati žutu mrlju.

- Koliko često u trudnoći treba kontrolisati vid? Šta se preporučuje da se pregleda?

U principu, ukoliko nema nikakvih poremećaja ili problema sa vidom, dovoljan je jedan kontrolni pregled oftalmologa. Ali, ako trudnica ima postojeće oboljenje očiju (u smislu degenerativne miopije, glaukoma, dijabetesne retinopatije, itd.), treba češće da odlazi na kontrole, i to onom dinamikom koju predloži nadležni oftalmolog, u zavisnosti od kliničkog nalaza.

- Koliko je važna provera očnog pritiska u trudnoći?

Provera očnog pritiska je važna kod trudnica koje već boluju od glaukoma ili imaju neki rizik za njegovu pojavu, kao što su: nasleđe, dijabetes, miopija (kratkovidost). Kontrolu očnog pritiska zakazuje očni lekar, obično na dva-tri meseca, a po potrebi i češće.

- Koji simptomi ukazuju na probleme sa vidom, promenu očnog pritiska, astigmatizam?

Simptomi su različiti, a najčešći su - nemogućnost da se jasno vide udaljeni predmeti (kod kratkovidosti i dalekovidosti) i škiljenje (kod kratkovidosti i astigmatizma).
Kod glaukoma otvorenog ugla, na početku obično nema nikakvih simptoma, sve dok ne dođe do značajnog gubitka vida. Pacijenti ponekad primete ispade u vidnom polju - u obliku tamnih mrlja kad zatvore drugo oko. Kod akutnog glaukoma, dolazi do pojave veoma jakih bolova, a moguće je da se jave i haloi - raznobojni krugovi oko izvora svetla, uz crvenilo oka.

- Da li je tačno da trudnice koje imaju veliku dioptriju u minusu  treba da se porode carskim rezom i zašto?

Na osnovu visine miopije i izgleda očnog dna, oftalmolog pravi procenu rizika za porođaj prirodnim putem. Ne mora da znači da svaka miopija od -5,0 dioptrije mora da ima i degenerativne promene na očnom dnu. Ali, ovim trudnicama se ipak preporučuje porođaj carskim rezom, kako bi se izbegla mogućnost nastanka ablacije - zbog slabosti retine usled njenog istezanja kod miopije.
Trudnicama koje imaju evidentno istanjenu retinu i degenerativne promene na očnom dnu, obavezno se indikuje porođaj carskim rezom, zbog velike opasnosti od nastanka rupture (prsnuća) retine i ablacije.

Buduće majke koje boluju od dijabetesa, posebno one koje su na terapiji insulinom, takođe moraju da odu na pregled kod oftalmologa, kako bi se procenio rizik od porođaja prirodnim putem - zbog mogućeg postojanja krvarenja na očnom dnu, u sklopu dijabetesne retinopatije.

- Da li žene koje nose kontaktna sočiva mogu da idu na porođaj sa njima, to jest da li sočiva mogu da izazovu bilo kakav problem (zbog napinjanja, i slično)?

U principu, nošenje kontaktnih sočiva ne bi trebalo da predstavlja rizik za nastanak nekog problema u toku porođaja. Ali, trudnica bi trebalo da uzme u obzir dužinu trajanja porođaja (može da potraje više sati), kao i to da nakon porođaja neće biti u mogućnosti da ustane i propisno skine sočiva. Zbog toga može da se javi iritacija ili infekcija, koje u tom periodu mogu da predstavljaju veliki problem.

- Da li je i koliko opasno kada u toku porođaja, usled napinjanja, popucaju kapilari u očima? Da li se i šta preduzima u smislu terapije? Kada se očekuje da se kapilari povuku?

Pojava krvarenja pod konjunktivom (sufuzija), zbog pucanja kapilara pod uticajen napinjanja, relativno je česta pojava u toku porođaja. Nastaje kod neadekvatnog napinjanja, kada se pritisak povećava u glavi umesto u stomaku. Ovakvo krvarenje samo po sebi nije opasno. Terapija nije potrebna, a krvarenje se povlači samo od sebe, isto kao i «modrica» pod kožom, ali mu treba vremena - u zavisnosti od toga koliko je izraženo. Mnogo je opasnije ako dođe do krvarenja u staklastom telu, čemu su podložnije trudnice koje već boluju od dijabetesa ili hipertenzije (visokog krvnog pritiska). Zbog toga je veoma korisna psihofizička priprema trudnica, u okviru koje se one obučavaju kako da aktivno i celishodno učestvuju u porođaju i izbegnu komplikacije ovog tipa.