Akupunktura je metoda lečenja pomoću igala koje se zabadaju na određene tačke na koži. To je svojevrsna filozofija, istovremeno svet materije i svet energije. Ovaj binarni sistem se zove jin i jang. To su dve sile koje se dopunjuju, nikada ne gubeći vezu.

Cilj lečenja akupunkturom je da se otkloni narušeni balans, odnosno da se uspostavi fiziološka ravnoteža jina i janga.

Tehnika izvođenja akupunkture

Za tehniku izvođenja akupunkture danas se koristi više vrsta tankih čeličnih iglica. Osim njih, upotrebljava se i elektrostimulacija, laseroterapija, zagrevanje određenih tačaka na telu posebnom vrstom trave, farmakopunktura (ubrizgavanje lekova u akupunkturne tačke), itd.

Vitalna energija bubrega

Stari kineski lekari su smatrali da je bubreg jedan od najvažnijih organa. Pre četiri ipo hiljade godina, opisana je uloga bubrega u životu čoveka od rođenja do kraja života. U 14. godini kod žene, a u 16. kod muškarca se razvija vitalna energija bubrega. Žena dobija menstruaciju, a kod muškarca dolazi do emisije semena. Kad žena napuni 21. godinu, a muškarac 32. godine, vitalna energija bubrega je na vrhuncu, a telo dostiže svoj maksimum u rastu.

U 48. godini kod žene, a u 64. kod muškarca, vitalna energija  bubrega opada, telo stari, a reproduktivne funkcije se gase.

Bolne menstruacije

Kod žena koje imaju bolne menstruacije a uzrok nije organske prirode (tumor, endometrioza, suženje grlića materice), već disfunkcija (kod žena koje osećaju tzv. bol prvog dana, grčeve zbog pojačanih kontrakcija materice, itd.), akupunkturom mogu da se postignu dobri rezultati. Smatra se da je uzrok ove pojave prevelika količina hormona progesterona (zbog disbalansa hormona jajnika).

Terapija se sprovodi deset dana pre početka ciklusa, kao i pet dana pre početka sledeća dva ciklusa. Kod većine žena bol nakon toga potpuno prestaje.

Predmenstrualni sindrom (PMS)

Gotova svaka žena ima određene smetnje pred menstrualni ciklus (PMS). Kod nekih su smetnje blaže, a kod drugih do te mere izražene da ih ometaju da normalno rade i funkcionišu.

Simptomi su: psihičke promene, afektivna labilnost, emocionalna napetost, depresija, nesanica, a javljaju se i organske promene kao što su nabrekle grudi, nadutost u donjem delu trbuha, osećaj zamora, čak u 30 odsto slučajeva i izuzetno jake glavobolje (migrene). Uzrok tih promena je kod većine žena povišen nivo hormona estrogena - bilo zbog smanjene produkcije hormona progesterona, ili zbog pojačanog stvaranja estrogena i njegove smanjene razgradnje u jetri. Akupunkturu u ovom slučaju treba primeniti između 15. i 25. dana ciklusa, i to 10 terapija u trajanju od 20-30 minuta, a tačke se biraju prema tome koji su simptomi najizraženiji.

Neredovne menstruacije

Ova metoda može da bude korisna i u regulisanju neredovnih menstruacija koje nisu prouzrokovane organskim oboljenjem. Sa terapijom se počinje u bilo kojem delu ciklusa ako je izostanak duži od 40 dana (pre toga obavezno isključiti trudnoću kao razlog). Korisno je kao dopunu zagrevati pojedine akupunkturne tačke.

Indukcija ovulacije

Akupunktura se koristi i za indukciju ovulacije umesto hormonske terapije, između petog i petnaestog dana ciklusa, uz ultrazvučno praćenje rasta folikula, a najbolje je kada na terapiju dolaze oba partnera.

Akupunktura u trudnoći

U prvom tromesečju trudnoće, kada su izražene jutarnje mučnine, gubitak apetita, gađenje prema hrani, reumatski problemi - akupunktura takođe može da pomogne. Potrebno je da se jednom, ili čak dva puta dnevno, kada trudnica ima veće probleme, primenjuje terapija, i to samo na dve do četiri akupunkturne tačke.

Na ovaj način može da se koriguje i nepravilan položaj fetusa. Dvadesetominutna dnevna terapija na samo dve akupunkturne tačke je uobičajen postupak dok se plod ne vrati u normalan položaj.

Ubrzavanje porođaja

Kada je porođaj produžen, mogu da budu ugroženi i majka i plod. Uzrok tome su obično slabe kontrakcije materice. I u ovom slučaju akupunktura može da pomogne - tako što će da poboljša i ubrza kontrakcije, a samim tim će i porođaj da se brže završi. Naravno, takav tretman može da sprovede samo lekar koji radi u porodilištu.

Posle porođaja

U periodu nakon porođaja, mnoge žene se suočavaju sa problemima koji im često izgledaju nerešivi, posebno kada je reč o nedostatku mleka i displaziji dojki. Najčešći uzroci ovih pojava su emocionalne smetnje, strah i nepravilan način dojenja. Nekoliko terapija iglicama ili laserom će da sanira  tegobe.

Izreka da svi mi nosimo lekara u sebi (samo mu treba malo pomoći) i da je organizam laboratorija lekova (samo ih treba aktivirati) - potvrđuje iskustvo i tradicija akupunkture, kao i broj izlečenih ljudi pomoću ove starokineske metode.

Dr Slavica Vasiljević, ginekolog