Kreator Teenlifting stimulacije je dr Sanja Malbaša Gošović, koja je inspiraciju našla u rezultatima tokom 22 godine rada, kroz iskustvo vlastite rehabilitacije, srednje fizioterapeutske škole, Medicinskog fakulteta u Zagrebu i akupunkture. Od nje smo saznali gde sve ova metoda ima primenu, kao i kako se tačno sprovodi.

Šta je tačno Teenlifting metoda?

Teenlifting stimulacija je elektrostimulacija svih mišića tela, karlice i lica, stimulacija akupunkturnih tačaka, revitalizacija mišića, trening, rehabilitacija, oblikovanje i lifting. Primenjuje se u profilaksi, rehabilitaciji, terapiji i kozmetici. Teenlifting stimulacija se razlikujeod klasične stimulacije mišića, jer: koristi posebno oblikovane elektrode; nežno i difuzno raspoređuje gustoću strujnog toka po kvadratnom centimetru površine elektrode kroz tkivo i stimuliše sve mišiće istovremeno svih zglobova u telu, u svim pokretima.

Zašto je za žene karlica važna, posebno mišići u njoj?

Mišiće u karlici možemo da podelimo na: mišiće koji pokreću i stabilizuju trup i noge, mišiće karličnog dna i mišićne organe. Glavni mišić stabilizator i pokretač trupa i nogu je iliopsoas. On unutar karlice pokriva njenu stražnju i bočnu stranu, a stezanjem i opuštanjem nežno masira kičmu, krvne sudove i organe: matericu, mokraćnu bešiku i debelo crevo, stimuliše protok telesnih tečnosti kroz celo telo. Osvestiti iliopsoas, znači osloboditi duboko disanje, osloboditi stres u centru tela i time ojačati imuni sistem.

Mišići karličnog dna drže matericu, mokraćnu bešiku, uretru (mokraćnu cev) i creva, i sadrže tri prstenasta mišićna otvora: uretru, vaginu i anus (otvor rektuma, završnog dela debelog creva). Oni mogu da se poput trampolina rastegnu (kod kašljanja, nošenja tereta...) i ponovo stegnu. Tokom trudnoće, pritisak i istezanje traje dugo, a time se gubi važna funkcija potpore karličnim organima i slabljenje međusobne mišićne povezanosti sa kičmom i karlicom. Istovremeno slabe i gube kontrolu prstenasti mišići uretre, vagine i anusa. Vežbanje mišića karličnog dna, njihovo osvešćivanje i kontrola pre trudnoće, jedan su od glavnih faktora uspešne trudnoće, porođaja i brzog postporođajnog perioda.

Mišićni organi karlice su materica, vagina, mokraćna bešika, mokraćna cev, crevo i anus.

Teenlifting stimulacija karlice je zapravo elektrostimulacija svih mišića u karlici, kao preventivni trening ili rehabilitacija inkontinencije (nemogućnost kontrolisanja mokrenja ili stolice), impotencije, bolnih kukova... kod žena i muškaraca.

Kako se došlo do saznanja o značaju mišića karlice?

Vežbe mišića karlice je 1948. godine popularizovao dr Arnold Kegel, američki ginekolog. Prevencija i održavanje snažnih karličnih mišića je garancija visokog kvaliteta življenja - koji se odnosi na snažan, pozitivan odnos prema vlastitom telu i visoko samopouzdanje.

Vežbanjem svakodnevno utičemo na:

  • održavanje idealne kilaže
  • balans hormona rasta, endorfina, estrogena, tiroksina, adrenalina, insulina i glukagona
  • čvrstoću, stabilnost i pokretljivost kičme, karlice i kukova
  • redovne menstrualne cikluse, redovno pražnjenje creva
  • jači i dublji orgazam
  • oblikovano i čvrsto telo, bez celulita  
  • kvalitetno spavanje

Kada se žena priprema za trudnoću, o čemu sve treba da vodi računa kada je karlica u pitanju, kako bi do trudnoće brže došlo i kako bi imala normalan tok?

Slabost svih ili pojedinih grupa mišića uzrokuje niz stanja koja smanjuju kvalitet življenja, a time mogu direktno da utiču na začeće i samu trudnoću:

  • gojaznost, stres
  • opterećenost rada nadbubrežne žlezde, što znači pad imuniteta, a to dalje vodi u hormonalni disbalans ostalih žlezda
  • bolovi  u kičmi, karlici i kukovima
  • nepravilno pražnjenje creva, popuštanje sfinktera (mišića „stezača“) anusa
  • nekontrolisano pražnjenje bešike
  • seksualna disfunkcija
  • spuštanje organa (materice, bešike i debelog creva)
  • zadržavanje vanćelijske tečnosti u materici, karlici i nogama
  • smanjen protok krvi i oksigenizacija svih organa, smanjena limfna drenaža karlice i nogu
  • depresija

Na koji način je moguće ojačati mišiće karlice?

- Osim Kegelovih vežbi, preporučuju se pilates, joga i teenlifting - stimulacija koja aktivira i vežba upravo sve mišiće unutar karlice. Što ih pre ojačamo i osvestimo, to lakše možemo da ih koristimo u svakodnevnim situacijama.

Kako Teenlifting metoda pomaže ženi da se pripremi za trudnoću?

Ukoliko buduća mama spontano i iskreno obrati pažnju na svoje telo, to će joj biti stostruko vraćeno. Opušteni iliopsoas je sigurno gnezdo za buduću bebu. Žena će kroz trudnoću da prođe srećna, dočekaće porođaj mirno i opušteno, a nakon što se porodi, imaće vrlo brz oporavak i moći će da se posveti i sebi i drugima.

Kako tretman izgleda?

Teenlifting stimulacija karlice je priajtan i pre svega bezbolan tretman. Siguran je, neinvazivan i bez nuspojava. Za vreme tretmana se oseća lagano stezanje svih mišića unutar karlice - od stidne kosti do trtice i bokova. Obavlja se u sedećem i ležećem položaju, a radi se u seriji od deset tretmana, jedan-dva puta nedeljno. Održavanje je jednom mesečno, ili povremeno - par puta godišnje.

Kada Teenlifting metoda ne može da se sprovodi?

Apsolutne kontraindikacije za elektrostimulaciju su: trudnoća, pejsmejker, epilepsija, operacije u poslednjih šest meseci, tromboza vena... Pre početka stimulacije se ispunjava upitnik, koji je istovremeno i način dijagnostikovanja i praćenje poboljšanja.
Konsultacije sa ginekološkom ambulantom su obavezne.

Tekst: Dragana Aleksić