Jedna od čestih, neugodnih pojava koja prati drugo stanje, jeste i vrtoglavica. Taj problem uglavnom nastaje zbog dodatne opterećenosti kardiovaskularnog sistema. Naime, srce je prinuđeno da više "pumpa", jer se količina krvi u organizmu buduće mame povećava u proseku za 40 do 45 odsto.

Naglo ustajanje

Kada se iz ležećeg položaja naglo uspravite, krv "pojuri" ka vašim nogama i stopalima. Ukoliko telo nije u stanju da se brzo prilagodi novom položaju i vrati krv iz nogu prema srcu - krvni pritisak opada, a  vi ćete da osetite vrtoglavicu. U tom slučaju, najbolje je da se vratite u krevet i sačekate da vrtoglavica i svetlucanje pred očima prođu.

Ukoliko niste u mogućnosti da legnete, od pomoći će biti i ako sednete i spustite glavu između kolena.

Ležanje na leđima

Ležanje na leđima u drugom i trećem trimestru trudnoće može da dovede do pritiska uvećane materice na veliku trbušnu venu, što onemogućava vraćanje krvi u srce i pluća. Ova situacija kod mnogih trudnica dovodi do sniženja srčane frekvencije i pada krvnog pritiska.

Pokušajte da se naviknete da spavate na levom boku, sa malim jastukom između nogu. U tom položaju je najmanji pritisak na velike krvne sudove, što omogućava dobru cirkulaciju i snabdevanje bebe kiseonikom i hranljivim materijama tokom cele noći.

Nedovoljan unos hrane i tečnosti

Pravilna ishrana i optimalan unos tečnosti su od izuzetne važnosti za zdravlje bebe u stomaku, ali i za buduću mamu. Stručnjaci preporučuju da u prvom trimestru trudnoće treba unositi dodatnih 150 kilokalorija, a u drugom i trećem trimestru po 350 kilokalorija više od dnevnih preporuka koje su važile pre trudnoće.

Takođe, veoma je važno da popijete bar osam čaša vode dnevno. Ukoliko budete ignorisali potrebe  vašeg organizma i signale koje vam šalje, može se dogoditi da dehidrirate, ili da vam opadne nivo šećera u krvi, a to može da bude veoma neprijatno.

Anemija

Malokrvnost je česta među trudnicama, jer veliki broj žena započinje trudnoću sa malim rezervama gvožđa u organizmu. Ukoliko se anemija ne dijagnostikuje na vreme, može da izazove razne neprijatnosti, a jedna od njih je i vrtoglavica. Gvožđe, koje se u svakodnevnoj ishrani unosi u organizam, može da bude biljnog ili životinjskog porekla. Najbolje se iskorišćava ono koje dobijamo iz mesa. Važno je znati i to da vitamin C pospešuje iskoristljivost gvožđa, dok tanini iz čaja umanjuju njegovu apsorpciju. Namirnice bogate gvožđem su: crvena mesa, žumance, zeleno lisnato povrće, mahunarke, riba.

Hiperventilacija

Preterano vežbanje, kao i napad straha ili panike, mogu da dovedu do vrlo neprijatnog stanja - hiperventilacije. Usled ubrzanog disanja (u trajanju od 30 do 60 sekundi), smanjuje se nivo ugljen-dioksida u organizmu i dolazi do poremećaja u acido-baznoj ravnoteži (menja se normalna pH vrednost).

Osoba u takvom stanju oseća kao da se guši, srce joj ubrzano radi, vrti joj se u glavi i ima osećaj kao da će da se onesvesti. Vežbanje u trudnoći je izuzetno korisno, ali je potreban oprez! Ipak se nalazite u "drugom stanju". Zato, ako vam se pred očima pojave "svici", ili osetite slabost i vrtoglavicu - odmah prekinite sa vežbom i lezite.

Kada se treba obratiti lekaru?

Ukoliko vrtoglavicu prati bilo koji od simptoma kao što su: jaka glavobolja, otežan govor, drhtavica, zujanje u ušima, krvarenje ili nesvestica - treba odmah da odete kod lekara.