Prvi pokreti fetusa mogu se osetiti u 18-20. nedelji, ali kod žena koje rađaju drugo dete ovaj momenat se javlja ranije. Pokreti u velikoj meri zavise od dnevne rutine majke. Broj i intenzitet se povećavaju nakon jela i tokom odmora.

Pokreti se mogu intenzivirati noću kada žena spava. Preterano nagli i česti, kao i smanjenje motoričke aktivnosti, ukazuju na to da fetus dobija manje kiseonika.

Da biste razumeli da je sve u redu sa detetom, potrebno je da prebrojite broj pokreta od 9 do 21 sat. Da biste izračunali, morate uzeti u obzir jako i slabo podrhtavanje. Normalno, trebalo bi da ih bude više od 12. Beba se stalno kreće u materici, samo žena možda ne oseća slabe pokrete. Može da se smiri 2-3 sata. U ovom trenutku, beba se odmara i dobija snagu.

Najveću pokretljivost trudnica oseća u periodu od 28. do 36. nedelje.

Zašto beba počinje da se manje kreće u stomaku?

Ako je broj pokreta manji od 10 epizoda dnevno, trebalo bi da se obratite lekaru. Sa manjkom kiseonika, beba prestaje da se kreće. U ovom slučaju, žena možda neće osećati nikakve pokrete duže od 12 sati za redom. Ako se ništa ne preduzme, fetus je ugrožen.

Dete se iz raznih razloga ne kreće mnogo:

  • Trudnica je u prostoriji u kojoj je velika buka. Dete se plaši glasnih zvukova i postaje mirno.
  • Beba mnogo spava u stomaku
  • Žena vodi aktivan životni stil i bavi se sportom.
  • Pokreti majke deluju umirujuće na fetus.
  • Beba će se uskoro roditi

2-3 nedelje pre rođenja beba se smiruje. Pokreti su primetni, ali nisu toliko aktivni. Detetu je teško da pravi okrete i nagle pokrete, jer u poslednjim fazama dostiže impresivnu veličinu i zauzima celu šupljinu materice. Majci se može činiti da se fetus zamrznuo, ali ako se umirite, možete osetiti pokrete.

Bez obzira na intenzitet pokreta, treba da bude najmanje 12 epizoda dnevno.

Ako bebu niste čuli oko 3-4 sata, probudite je. Pojedite nešto slatko i lezite da se odmorite. Ako nakon toga beba ne počne da se kreće, obratite se svom ginekologu kako bi mogao da sluša otkucaje srca.

Više desetina znakova smatra se prethodnicima porođaja. Neće se svi naći kod svake žene, ali uključuju smanjenje motoričke aktivnosti deteta, promenu hoda, spuštanje stomaka, izbočenje pupka, pojavu učestalog mokrenja, dijareju, pojavu osećaja. nelagodnosti u lumbalnoj regiji i donjem delu stomaka, grčeviti bol nepravilne prirode, oslobađanje sluznog čepa.

BONUS VIDEO

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Mama ne da detetu TV u sobi  TikTOk/jessieharroplees