Da li ste spremne za porođaj u Novoj godini? Dr Ivana nam je odgovorila na najvažnija pitanja

Bliže se Nova godina, praznici ali i vaš termin porođaja. Nema razloga za brigu, kako za Yumamu objašnjava dr Ivana Pavlović, dajući jasna uputstva kako da se pripremite.

Shutterstock, Privatna arhiva Ivana Pavlović

Nova godina i Božić su nam pred vratima, ako tada pada i vaš termin porođaja dr Ivana Pavlović specijalista ginekologije i akušerstva za Yumamu nam objašnjava,” Nemate razloga za dodatnu brigu da li će imati ko da vas porodi. Naša porodilišta rade 24 sata dnevno, tokom cele godine. Dežurna ekipa — ginekolozi-akušeri, babice, pedijatrijske sestre, neonatolozi, anesteziolozi, instrumentari i svi drugi koji su tu i radnim danima — u bolnici su i za praznike.”

Mnoge buduće mame su u nedoumici šta će se desiti ukoliko im je porođaj carskim rezom zakazan ili se desi tokom praznika. Evo šta dr Ivana kaže o tome:

“Na početku moram naglasiti da imamo dve vrste carskih rezova: planirani, koji se unapred dogovore, i trudnica zna da će se poroditi carskim rezom, i hitni carski rez, kada se tokom samog porođaja, zbog komplikacija koje ugrožavaju porodilju, bebu ili oboje, odlučuje na ovaj zahvat.

Ukoliko ste u porođaju i ginekolog-akušer proceni da se porođaj ne može završiti prirodnim putem, žena se priprema za hitan carski rez. U zavisnosti od stepena hitnosti, traje i priprema trudnice. Nekada je toliko urgentno da priprema traje svega nekoliko minuta.

U medicini nema praznika i neradnih dana — svaki dan je isti. Sve što je potrebno uraditi kada je pacijent ugrožen, hemodinamski nestabilan ili krvari, rešava se odmah. Postoje stanja koja zahtevaju hitne intervencije, kao što su hitan carski rez, operacija torkvirane ciste, vanmaterična trudnoća, krvarenje…”

Kako i šta sve spakovati u torbi za porodilište?

Torba za porodilište treba da bude praktična, kako bi mogla stati u ormarić i lako se preneti. Od 36. nedelje trudnoće trebalo bi da je spakujete. Na prvom mestu spakujte fasciklu sa medicinskom dokumentacijom od početka trudnoće, krvnu grupu sa RHD faktorom, laboratorijske analize, cervikalne i vaginalne briseve, GBS, test na hepatitis B (HBS Ag) i ličnu kartu.

Pored toga, potrebno je poneti sredstva za higijenu (sapun, četkicu za zube, pastu, toalet papir, vlažne maramice, peškir, papuče koje možete pokvasiti, mrežasti veš, pamučne uloške, kao i sve drugo što smatrate potrebnim). Poželjno je spakovati i kremu za hemoroide.
Na sajtu svih porodilišta dostupan je spisak neophodnih stvari. Što se tiče stvari za bebu, ne opterećujte se — beba ima sve što joj je potrebno u porodilištu. Kod kuće spakujte stvari neophodne za izlazak iz porodilišta, koje će vam neko doneti na dan izlaska.”

Večito pitanje svih prvorotki je - Da li ću znati da su kontrakcije počele?Evo kako se prepoznaju.

“Na osnovu intenziteta i učestalosti kontrakcija može se razlikovati da li su lažne ili prave. Kontrakcija predstavlja stezanje materice, koje se može širiti na krsta.

Lažne kontrakcije su manjeg intenziteta i nisu raspoređene u pravilnim vremenskim intervalima. Nekada, promenom položaja, njihov intenzitet može opasti. Prave kontrakcije se ponavljaju u pravilnom vremenskom razmaku, koji se skraćuje (20, 15, 10, 5, 4 minuta...), a njihov intenzitet se pojačava. Nekada kontrakcijama može prethoditi ispadanje sluznog čepa ili pucanje vodenjaka. Često se prvorotke plaše da li će prepoznati početak porođaja. Priroda je to regulisala — budite bez brige.”

Šta je sluzni čep?

Pojavi kontrakcija može prethoditi izbacivanje sluznog čepa (sluzavo-sukrvavog sekreta). To se nekada dešava naglo, a nekada traje i više dana. To je znak da se porođaj bliži.

Vodenjak je amnionska kesa ispunjena tečnošću u kojoj se nalazi fetus. Vodenjak štiti fetus od infekcija i mehaničkih potresa. Do pucanja vodenjaka može doći spontano, ili ga ginekolog-akušer može prokinuti specijalnim instrumentom u porođajnoj sali. Istraživanja pokazuju da ovo može skratiti trajanje porođaja za oko 2 sata.”

Pukao vam je vodenjak i šta sad?

Doktorka Ivana nam objašnjava kada treba da odmah krenete ka porodilištu, “Ukoliko je došlo do pucanja vodenjaka (plodovih ovojaka), obratite pažnju na izgled plodove vode. Ako je plodova voda bistra, a nemate kontrakcije, polako krenite ka porodilištu. Ukoliko je bistra i imate kontrakcije, požurite jer porođaj brže napreduje. Ako je voda zelena, krvava ili neprijatnog mirisa, obavezno to recite svom ginekologu. Takođe, pojava krvarenja bez oticanja plodove vode je znak da se odmah javite lekaru.”

Šta je najvažnije za mamu, po izlasku iz porodilišta?

Po izlasku iz porodilišta, probajte da se odmorite i naspavate. Kada beba spava, treba i mama da spava. Odmor i san su veoma važni. Ako je moguće, neka vam neko pomogne. Obratite pažnju na lohije (krvarenje) — njihov izgled i miris, kao i na negu dojki. Postporođajna depresija se može javiti; posavetujte se sa lekarom i odmah tražite pomoć.”

Na šta mame koje su se porodile u vreme praznika i zimskog perioda treba posebno da obrate pažnju?

"Polako ulazimo u zimu i sezonu respiratornih infekcija. Porodilja bi trebalo da izbegava posete zbog mogućnosti kapljičnih infekcija. Što se hrane tiče, izbegavajte citruse, hranu koja nadima, nedovoljno termički obrađenu, začinjenu, masnu i slatkiše. Ne konzumirajte gazirana pića, energetske napitke i alkohol, a unos kafe ograničite na 1–2 šolje dnevno."

Koliko kretanja, fizičkih aktivnosti je dozvoljeno pred sam porođaj?

Tokom cele trudnoće preporučuje se umerena fizička aktivnost, pa i u trećem trimestru. Lagana šetnja, kada nije klizavo i kada nema visokog zagađenja, prija i mami i bebi. Potrebno je slušati svoje telo i fizičku aktivnost tome prilagoditi.”

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Jelena Tomašević i Sergej Ćetković otkrili koja pravila njihova deca moraju poštovati   Kurir televizija