Indukcija porođaja je upotreba lekova ili drugih metoda za izazivanje porođaja. Porođaj je indukovan da stimuliše kontrakcije materice u nastojanju da se rodi vaginalno. Indukcija porođaja može se preporučiti ako je zdravlje majke ili fetusa ugroženo, kako ističe American College of Obstetricians and Gynecologists.

Neki od razloga za izazivanje porođaja uključuju sledeće:

  • Vaša trudnoća je trajala više od 41 do 42 nedelje.
  • Imate zdravstvene probleme, kao što su problemi sa srcem, plućima ili bubrezima .
  • Postoje problemi sa placentom.
  • Postoje problemi sa fetusom, kao što je loš rast.
  • Postoji smanjenje amnionske tečnosti .
  • Imate infekciju materice.
  • Imate gestacijski dijabetes ili ste imali dijabetes melitus pre trudnoće.
  • Imate hroničnu hipertenziju , preeklampsiju ili eklampsiju .
  • Imate preporođajnu rupturu membrana (PROM) .

Ponekad može biti potrebna indukcija porođaja čak i ako to znači da će se fetus roditi rano. U ovim slučajevima, rizici od nastavka trudnoće su veći od rizika da se fetus rodi prerano.

Šta su izborne indukcije?

Kada izaberete preporučenu indukciju porođaja i vi i vaš fetus ste zdravi, to se naziva elektivna indukcija. Indukcija porođaja se takođe može razmotriti kod zdravih žena u 39. nedelji trudnoće kako bi se smanjila mogućnost porođaja carskim rezom. Elektivna indukcija ne treba da se radi pre 39 nedelje trudnoće.

Kada se trudovi ne indukuju?

  • Neki uslovi mogu učiniti vaginalni porođaj nebezbednim za vas ili vaš fetus.
  • Neki od ovih uslova uključuju sledeće:
  • Placenta previa (posteljica pokriva otvor materice)
  • Fetus leži postrance u materici ili je u karličnoj prezentaciji
  • Prolaps pupčane vrpce (pupčana vrpca je pala u vaginu ispred fetusa)
  • Aktivna infekcija genitalnog herpesa
  • Neke vrste prethodnih operacija materice, kao što su određene vrste porođaja carskim rezom ili operacija uklanjanja fibroida.
  • U ovim situacijama, možda će vam trebati porođaj carskim rezom da biste zaštitili zdravlje vas i vašeg fetusa.

Kako se grlić materice menja pre početka porođaja?

Da bi se pripremio za rađanje i porođaj, grlić materice počinje da omekšava (sazreva), proređuje se i otvara. Ove promene obično počinju nekoliko nedelja pre početka porođaja. Ponekad kada će biti izazvan porođaj, grlić materice još nije "zreo" ili mekan. To znači da rad ne može napredovati.

Vaš akušer-ginekolog će proveriti da li je vaš grlić materice započeo ovu promenu. Bišop skor se može koristiti za procenu spremnosti grlića materice za porođaj. Sa ovim sistemom bodovanja, broj u rasponu od 0 do 13 daje se da se oceni stanje grlića materice. Bišop rezultat manji od 6 znači da vaš grlić materice možda nije spreman za porođaj.

Šta je "sazrevanje grlića materice"?

Sazrevanje grlića materice je proces koji pomaže da se grlić materice omekša i istanji se u pripremi za porođaj. Lekovi ili uređaji mogu da se koriste za omekšavanje grlića materice tako da će se istegnuti (proširiti) tokom porođaja. Sazrevanje grlića materice može se obaviti lekovima ili posebnim uređajima.

Koji lekovi se koriste za sazrevanje grlića materice?

Prostaglandini su lekovi koji se mogu koristiti za sazrevanje grlića materice. Oni su oblici hemikalija koje telo prirodno proizvodi. Ovi lekovi se mogu ubaciti u vaginu ili uzimati oralno. Neki prostaglandini se ne koriste ako ste ranije imali porođaj carskim rezom ili drugu operaciju materice kako biste izbegli povećanje mogućeg rizika od rupture (cepanja) materice.

Koji uređaji se koriste za sazrevanje i širenje grlića materice?

Laminarije su tanke šipke umetnute u grlić materice da bi ga proširile. Napravljene su od supstance koja se širi kada apsorbuje vodu.

Kateter (mala cevčica) sa balonom na naduvavanje na kraju. Cev se ubacuje kroz vaginu u otvor grlića materice. Zatim se balon širi, što pomaže u otvaranju grlića materice.

Šta je "okidanje membrana"?

Skidanje membrana, koje se naziva i čišćenje membrana, uobičajen je način izazivanja porođaja. Ginekolog prevlači prstom u rukavici između amnionske kese i zida materice, odvajajući fetalne membrane od grlića materice. Ova akcija se radi kada je grlić materice delimično proširen. Ova akcija može dovesti do toga da vaše telo oslobodi prostaglandine, koji omekšavaju grlić materice i mogu izazvati kontrakcije.

Šta je oksitocin?

Oksitocin je hormon koji izaziva kontrakcije materice. Može se koristiti za početak porođaja ili za ubrzanje porođaja koji je započeo sam. Kontrakcije obično počinju oko 30 minuta nakon davanja oksitocina.

Oksitocin se daje putem intravenske linije u ruku. Pumpa priključena na cev kontroliše datu količinu. Vaše stanje, vaše kontrakcije i otkucaji srca fetusa biće praćeni kada vam se da ovaj lek.

Kako pucanje amnionske kese može dovesti do porođaja?

Kada vam vodenjak pukne, amnionska kesa ispunjena tečnošću koja okružuje bebu je pukla. Većina žena počinje porođaj u roku od nekoliko sati nakon što im vodenjak pukne. Ako kesica već nije pukla, njeno probijanje može započeti kontrakcije. Ili ako su kontrakcije već počele, razbijanje kesice ih može učiniti jačima ili učestalijim. Da bi došlo do rupture amnionske kese, ginekolog pravi rupu u vrećici posebnim uređajem. Ova procedura, nazvana amniotomija , može se uraditi pre ili nakon što ste dobili oksitocin.

Amniotomija se može uraditi da bi se započeo porođaj kada je grlić materice proširen i bebina glava se pomerila dole u ​​karlicu. Većina žena počinje porođaj u roku od nekoliko sati nakon pucanja amnionske kesice, ali ponekad može biti potreban oksitocin.

Koji su rizici indukcije porođaja?

Jedan rizik je da kada se koristi oksitocin, materica može biti prestimulisana. Ovo može uzrokovati da se materica prečesto kontrahuje. Previše kontrakcija može dovesti do promena u otkucaju srca fetusa. Ako postoje problemi sa srčanim ritmom fetusa, oksitocin se može smanjiti ili zaustaviti. Možda će biti potrebni i drugi tretmani da bi se uravnotežio srčani ritam fetusa.

Drugi rizici indukcije porođaja mogu uključivati

  • horioamnionitis , infekcija amnionske tečnosti, placente ili membrana
  • infekcija bebe
  • ruptura materice (ovo je retko)

Medicinski problemi koji su bili prisutni pre trudnoće ili su se desili tokom trudnoće mogu doprineti ovim komplikacijama. Da bi se sprečile ove komplikacije, srčana frekvencija fetusa i snaga kontrakcija mogu se elektronski pratiti tokom indukcije porođaja.

Šta ako indukcija porođaja ne funkcioniše?

Ponekad indukcija porođaja ne funkcioniše. Ako ste vi i vaša trudnoća dobro i amnionska kesa nije pukla, možda ćete imati mogućnost da idete kući. Možete da zakažete drugi pregled da biste ponovo probali uvod. Ako vam porođaj počne, trebalo bi da se vratite u bolnicu. Ako vi ili vaša beba ne budete dobro tokom ili nakon pokušaja indukcije, možda će biti potreban porođaj carskim rezom.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kupanje bebe TikTok/thedixonfamily111