Lekar akušer-ginekolog mreže reproduktivnih i genetičkih centara Klinike Nova, Tatiana Trubina, komentariše poznate mitove o porođaju sa kojima se često susretala, kako prenosi Parents.

1.Kontrakcijepočinju odmah nakon što vam vodenjak pukne

Dešava se. Ali najčešće kontrakcije prethode izlasku vode, i, po pravilu, izbijanje vode ukazuje na to da porođaj neće uskoro početi. Ako se intenzivan bol ne pojavi odmah ili u roku od pola sata nakon pucanja vodenjaka, možete bezbedno otići u porodilište i pozvati hitnu pomoć. Približno 4-6 sati je dato da se porođaj odvija sam. Zatim se procenjuje porođajni kanal i preduzimaju se dalje mere. Kontrakcije mogu početi odmah kod višeporođajnih žena , kod onih koje imaju visok paritet (veliki broj trudnoća) ili koje su ranije imale brzi porođaj. Ali, naravno, u ovom slučaju žena već zna da je upravo takav scenario moguć.

2. Pored žene je uvek lekar ili akušer

Ne, doktor ne sedi uvek pored vas kada je u pitanju prva faza porođaja. Babica posećuje porodilju svakih 30 minuta. Doktor dolazi za oko 4 sata, vrši vaginalni pregled, procenjuje porođajni kanal i učestalost kontrakcija, stanje fetusa pomoću kardiotokografskog (CTG) monitora. CTG snimanje tokom porođaja se sprovodi kontinuirano, jer senzori pomažu u proceni kontrakcija i otkucaja bebinog srca. Ako se pojave komplikacije (krvarenje, visok krvni pritisak), lekar, naravno, dolazi ranije. U periodu guranja, lekar je uvek pored porodilje, i to ne sam, već sa neonatologom (pedijatrom), pedijatrijskom sestrom i babicom koja direktno porađa dete. Nakon svakog pokušaja, snimaju se otkucaji srca i intenzitet kontrakcija. Doktor gleda kako se glava kreće i pomaže ženi da pravilno gura.

3. Muž tokom porođaja Ili trči hodnikom ili se onesvesti

Zaista, poslednjih godina muškarci sve više žele da budu prisutni na porođaju. Ranije je ovo bio izuzetak. Što se tiče emotivnog stanja muškaraca, nikada u sećanju nisam doživela nesvesticu muža. Ali, naravno, dešava se da pocrvene i preblede. Mnogo zavisi od karaktera i pripreme osobe. Pošto muškarac ipak donosi svesnu odluku, on se unapred priprema, prikuplja informacije, postavlja pitanja lekaru šta da radi i kako da se ponaša tokom porođaja. Dakle, sve ide manje-više mirno.

4. Trudnicu hitno odvode u porođajnu salu u istoj odeći koju je nosila u bolnici

Čak i ako postoji hitan slučaj, pacijent u urgentnom odeljenju mora biti presvučen u sterilnu odeću, jer su porođajna sala čiste prostorije. Pre i posle porođaja, žene nose donji veš za jednokratnu upotrebu i odeću koja je prethodno autoklavirana. Naravno, postoje izuzetne situacije kada je pacijentu hitno potrebna medicinska pomoć (na primer, ako je krvarenje počelo ili je već počelo guranje). Ali u porodilištima su prostorije u početku projektovane tako da se iz hitne pomoći lako može doći i do porođajne i do operacione sale.

5. Žena glasno vrišti i grči se od bolova

Ovo nije mit, to se dešava prilično često, jer je prag bola kod svih različit. I svako na svoj način reaguje na stres i bol.

6. Čitavo bolničko osoblje se okuplja pored žene koja vrišti i svi viču: guraj, guraj!

Naravno, ne okuplja se svo osoblje, ali pored porodilje su najmanje dva lekara (akušer-ginekolog i pedijatar-neonatolog), medicinska sestra za decu i babica koja porađa bebu. Pored toga, anesteziolog-reanimator može biti prisutan ako je, na primer, žena pod epiduralnom anestezijom. Ovo je već 4-5 ljudi. A takođe i medicinska sestra, koja treba da bude pri ruci, i muž porodilje. Pošto je porođajna sala mala, čini se da se okupila cela gomila. Ako je sve u redu, onda niko ne vrišti. Ako žena ne gura, svi se zaista uključuju i pokušavaju da joj pomognu.

7. Novorođenče izgleda veoma lepo, čisto i roze

Bebe se rađaju prekrivene mazivom nalik siru i izgledaju naborano. Čini se da su prekriveni belim filmom. Novorođenčad je obično svetlo crvena, ponekad sa plavičastom nijansom. Mnogo zavisi od toga kako je prošao porođaj. Dete može biti plavo ili bordo. Postepeno njegova koža dobija normalnu nijansu.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kupanje bebe TikTok/thedixonfamily111