Prirodno je da kao i svaki roditelj, i vi želite samo najbolje za svoje dete. Međutim, ponekad prevelika očekivanja od mališana mogu da dovedu do toga da mama i tata budu previše strogi, da stalno ispravljaju ponašanje deteta.
Neki roditelji uspevaju da postignu neki balans u svemu temu, a drugi i ne primete da postaju previše strogi, autorirarni.
Česte zablude o strogom roditeljstvu
Jedna od najčešćih zabluda je da je strogi ili autoritaran stil roditeljstva najefikasniji način da se promeni neko neželjeno ponašanje deteta. U anketi koja je sprovedena 2022. godine je čak 36 odsto roditelja reko da svoj roditeljski stil smatraju strožim od većine.
"Da budem iskren, veoma je efikasan, ali kratkoročno", kaže pedijatar dr Dilan Očal. On ističe da roditelji koji često koriste autoritarne strategije dobijaju kontrolu kratkoročno, ali dugoročno žrtvuju emocionalnu povezanost.
Mališani često uplašeni strogim nastupom roditelja ili iz straha od posledica brzo prilagode i promene svoje ponašanje, zbog čega mame i tate poveruju da je strogoća efikasan način za vaspitavanje.
Znaci da ste previše strogi prema detetu
U nastavku pročitajte i devet znakova koji pokazuju da ste možda previše strogi prema svom mališanu:
- Stalno mu se obraćate grubim tonom
- Primetili ste da često vičete ili koristite pretnje kada se dete loše ponaša
- Dete se povlači iz aktivnosti u kojima je nekada uživalo
- Zabrinuti ste da ako ne postavite čvrsta pravila dete će imati emocionalne ispade ili neće poštovati vaš autoritet
- Nikad ne razmatrate perspektivu deteta
- Imate mnogo pravila, za maltene sve u kući, od obroka do kupanja
- Stalno ističete greške koje dete pravi
- Pokazujete ljubav i naklonost samo kada se dete lepo ponaša
- Dete pokazuje fizičke znake stresa, poput čestih glavobolja, bola u stomaku ili promena apetita
Psihološki uticaj strogosti na decu
Studije su pokazale da deca koju roditelji suviše kontrolišu imaju veći rizik da tokom adolescencije imaju slabije veštine samoregulacije.
"Najbolje za decu je da ih roditelji nauče efikasnim strategijama koje će im pomoći da nauče kako da donose odluke", rekla je neuropsiholog dr Erika Kalkut za parents.com.
"Nasuprot tome, deca čiji su roditelji previše strogi i pravilima kontrolišu njihovo ponašanje, nemaju priliku da nauče zašto i kako da sami donose dobre odluke", objašnjava dr Kalkut.
Kao što, naravno, nije dobro ni dozvoliti deci da rade bukvalno šta god požele i ne postavljati im granice, i preterana strogoća ima neke svoje posledice. Na primer, mališani autoritarnih roditelja mogu da imamu smanjeno samopoštovanje i da budu anksiozniji. Takođe, mogu da normalizuju neka agresivna ponašanja i da budu i sami agresivniji prema svojim vršnjacima.
Najvažnije od svega, često nemaju razvijene veštine koje su im potrebne za samoregulaciju i donošenje zdravih izbora, jer su se tokom detinjstva oslanjali na striktna pravila roditelja koja su regulisala njihovo ponašanje.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.