Ako imate dete koje je u fazi kada odbija svaku "saradnju" sa vama, ne posluša ništa što mu kažete, ili možda mališana koji je u školi uzorno dete, a onda sve svoje emocije otpusti kad dođe kući, pa ima tantrume, ovo su taktike za pregovaranje koje morate da znate.
Naime, bivši FBI pregovarač Kris Vos koji je taj posao radio 24 godine, nakon napuštanja te organizacije je shvatio da su njegove veštine pregovaranja zapravo mnogo šire primenjive. Zapravo, primenjive su u gotovo svakom aspektu života, pa i situaciji kada, recimo, dete raspe igračke po celoj kući, a vaš mališan stoji nasred sebe tvrdoglavo odbijajući da sarađuje i pospremi te igračke.
"Vidite, pregovaranje, nije samo za pljačkaše banki i rešavanje internacionalnih kriza. Srž toga je zapravo razumevanje ljudskog ponašanja, a deca su samo mali ljudi sa velikim emocijama. Ako možete da se izborite sa kidnaperom, možete i sa petogodišnjakom koji odbija da jede brokoli", kaže Vos, a ovo su njegovi top saveti za pregovaranje.
1. Imenujte emocije deteta
Vos savetuje roditeljima da rečima opišu svom detetu kako misle da se ono oseća tokom te "krizne" situacije. "Kada dete ima izliv emocija, prva stvar je da imenujete njegove emocije. Na primer, možete da kažete: ’Čini mi se da si uznemiren jer želiš da nastaviš da se igraš umesto da ideš u krevet’. To ih neće samo smiriti, već će izgraditi i most razumevanja između vas", tvrdi bivši pregovarač.
2. Koristite "ogledalo"
Ne treba vam pravo ogledalo, već ova taktika podrazumeva da amo ponovite nekoliko poslednjih reči koje je izgovorilo dete.
"Ako dete vrišti ’ne želim to’, odgovorite sa: ’Ne želiš to?’ Ova jednostavna tehnika mu pokazuje da ga slušate, ohrabruje ga da sarađuje i kupuje vam vreme da smislite sledeći potez", prenosi independent.co.uk reči bivšeg FBI pregovarača.
3. Pitajte proračunata pitanja
Umesto da postavljate detetu pitanja na koja može da vam odgovori sa da ili ne, poput: "Možeš li da raskloniš igračke?’, Vos savetuje da pokušate sa, recimo: ’Šta misliš da malo ovo raščistimo?’ ili ’Šta se dešava ako ostavimo sve igračke ovako razbacane?’.
On objašnjava da ovakva pitanja pomažu da se dete oseti uključenim u proces, ohrabrujući ih da budu skloniji saradnji jer osećaju kao da je ono što se od njih traži zapravo njihova ideja.
4. Čuvajte se "ne" zamke
Vos objašnjava da deca vole da kažu "ne" jer im to daje moć, pa predlaže: "Umesto da pokušate da ih navedete da kažu da, probajte da postavljate pitanja u kojima će odričan odgovor ići u vašu korist. Pitajte: ’Da li bi bilo smešno da ovo raščistimo pre nego što odemo napolje da se igramo?’ Dete će imati zadovoljstvo da kaže ’ne’, a vi ćete ponašanje usmeriti na stranu na koju želite", pojašnjava on.
5. Koristite tišinu
Nakon što postavite pitanje ili nešto kažete, odolite potrebi da ispunite tišinu, savetuje Vos. "To je moćan alat koji čak i najneposlušniju decu može da natera da razmisle još jednom", tvrdi Vos.
Na kraju, on poručuje roditeljima: "Sledeći put kada se nađete usred svađe s detetom ili usred tantruma, zapamtite – imate potrebne veštine da ispregovarate. Nije stvar u tome da budete nadmoćni nad detetom, već da ga razumete, vodite i najvažnije, da učinite da se oseća kao da ono kontroliše situaciju, dok vi suptilno ’upravljate brodom’".
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna