Jedna od najtežih stvari u roditeljstvu je da navedete svoje dete da vas sluša. Dobra vest je da možete da preduzmete neke korake koji bi trebalo da vam u tome pomogne, te da mališani budu barem malo poslušniji

1. Budite dosledni

Postavili ste deci određena pravila, ali ih oni baš i ne poštuju? Morate da insistirate na tim pravilima, vrlo dosledno. Pravila treba da budu jednostavna, da ih deca razumeju, štaviše, možete da ih pozovete da zajedno napraviti listu pravila koja treba da poštuju.

Nakon toga je vaše da redovno pratite da li se ta pravila poštuju, da utvrdite da li postoji problem u nekom pravilu i po potrebi izmenite listu. Takođe, pobrinite se da deca osete posledice ukoliko ne poštuju pravila – tu se, naravno, ne misli na fizičko kažnjavanje za koje stručnjaci stalno upozoravaju da ima vrlo loše posledice po dete. S druge strane, ne zaboravite da ih pohvalite kada poštuju pravila i trude se.

2. Pokažite empatiju

Deca prave greške, donose neke loše izbore, ali sve je to deo odrastanja i učenja da donesu neke bolje odluke. Zato tretirajte svoju decu kao ljudska bića, dajte im do znanja da razumete i poštujete njihova osećanja, čak i kada vam se možda ne sviđa način na koji ih ispoljavaju. Objasnite im zašto je neko ponašanje loše i ohrabrite da sledeći put pokažu osećanja na neki pozitivniji način.

3. Vodite dete kroz proces

Stručnjak za roditeljstvo Elejn Tejlor-Klaus tvrdi da pristup roditeljstvu u kojem roditelj uči da podučavaju svoju decu na pozitivan, ohrabrujuć način. Fokus je na učenju i osnaživanju, umesto na ispravljanju njihovog ponašanja.

Vežbajte aktivno slušanje, ostavite sve što radite i spustite telefon na nekoliko minuta, kako biste proverili šta deca rade. Razgovarajte sa njima, naučite ih da sami traže rešenje za svoje probleme, umesto da samo izvršavaju ono što im kažete.

4. Ostanite smireni

Zapravo, možda nećete baš uvek moći da ostanete smireni, ali se potrudite da ostanete neutralni, da ne "planete". U redu je da budete i ljuti, ali imajte na umu da deca uče, da je za usvajanje nekog novog ponašanja potrebna vežba.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana

(Yumama/N. Z.)