Imati starijeg brata ili sestru ne znači samo da možemo da računamo na drugara, cimera, prijatelja i doživotnu podršku, već i da imamo na raspolaganju moćnog motivatora bihevioralnog i kognitivnog razvoja . Ovo je otkrio tim naučnika iz Lajpciga, koji se sastoji od naučnika iz Helmholc centra za istraživanje životne sredine (UFZ), Univerziteta u Lajpcigu (UL), MPI za evolucionu antropologiju (MPI EVA) i Nemačkog centra za integrativna istraživanja biodiverziteta (iDiv). Prema ovom istraživanju, objavljenom u naučnom časopisu BMC Sanita Pubblica, posoje velike prednosti ako dete ima starijeg brata.

U prvim godinama života, deca razvijaju kognitivne, socijalne i emocionalne veštine koje će obezbediti osnovu za njihovo doživotno zdravlje i ishode. Mnoge studije su se fokusirale na prednosti i efekte starije braće i sestara, ali ovo novo istraživanje je istražilo ovo pitanje povezujući ga i sa stresom kod majke, piše portal pianetamamma.it.

Istraživači su želeli da dublje istraže faktore rizika koji negativno utiču na razvoj deteta i faktore koji su korisni. Među negativnim faktorima, ispitani su oni socijalni i ekološki faktori stresa na različitim nivoima majčinog stresa, dinamički odnos između majčinog stresa i problema u ponašanju deteta tokom razvoja i, na kraju, glavni potencijal i zaštitni efekat braće i sestara o problemima u ponašanju deteta tokom razvoja.

Roditeljski stres (tj. stres majke ili oca), izazvan raznim društvenim faktorima i faktorima životne sredine, može imati ozbiljne kratkoročne i dugoročne efekte na decu, povećavajući rizik od razvoja bolesti i problema u ponašanju. Porodice, međutim, takođe mogu imati zaštitnu funkciju protiv negativnih efekata stresa na razvoj deteta.

Pozitivni odnosi između braće i sestara, na primer, mogu smanjiti pojavu problema u ponašanju kod dece ili ublažiti negativne posledice stresnih događaja.

Ova studija je koristila longitudinalne podatke od 373 para majka-dete (188 ćerki, 185 sinova) od trudnoće do 10 godina. Stres kod majke i problemi u ponašanju deteta (internalizacija i eksternalizacija) procenjeni su putem validiranih upitnika datih majkama, a podaci su zatim analizirani korišćenjem različitih modela.

Istraživači su posebno procenili društvene faktore i faktore životne sredine koji izazivaju povećanje nivoa stresa kod majke, a zatim i posledice ovog stresa na razvoj deteta. U drugoj fazi su zatim analizirali uticaj koji je prisustvo braće i sestara imalo na razvoj i rizik od pojave bihejvioralnih ili kognitivnih problema.

Braća i sestre vam pomažu da bolje rastete
Rezultati su pokazali da što je veći nivo stresa kod majke, to je veći rizik da će dete razviti probleme u ponašanju u detinjstvu. U isto vreme, prisustvo starije braće i sestara imalo je proaktivnu funkciju, smanjujući verovatnoću da će deca razviti probleme eksternalizacije.

Studija, dakle, s jedne strane potvrđuje da majčin stres ima važne negativne reperkusije na razvoj deteta, ali i potvrđuje da su starija braća i sestre saveznici za zdrav rast dece: veza između braće i sestara igra važnu zaštitnu ulogu.

U knjizi "Odnosi između braće i sestara kroz životni vek", razvojnog psihologa dr Viktora Cicirelija, sugeriše se da deca imaju kognitivne koristi od uticaja svoje starije braće i sestara. Postoji i nešto što se zove "efekat prelivanja brata i sestre", što pokazuje da mlađi brat i sestra imaju veće šanse da imaju dobre akademske rezultate kada imaju starijeg brata ili sestru koji je uradio isto, piše portal romper.com.

Empatija, kognitivni razvoj, dobre ocene - samo su neke od prednosti koje mlađe dete može da nauči od starijeg. Takođe, prednosti starijeg brata ne idu samo u jednom pravcu (i, generalno, nisu ograničene na stariju braću, o čemu svedoči ponovljena upotreba reči "braća i sestre" iznad ) – isto istraživanje koje pokazuje stariju braću i sestre pozitivno utiče na empatiju pokazuje da mlađa braća i sestre rade isto. Cicirelli pokazuje da mlađa braća i sestre vraćaju uslugu kognitivnog razvoja pomažući svojoj starijoj braći i sestrama da se razvijaju u društvu, da neguju socijalne veštine.

BONUS VIDEO:

Dvogodišnja devojčica sprema kolač TikTok/samacdonald

(Yumama/T.A.S.)