Izabrali smo za vas osam zanimljivih aktivnosti pomoću penjalice i raznobojnih bokalčića.

Za ove aktivnosti su nam potrebni: penjalica ili merdevine, raznobojni bokalčići, karike, predmete različitih boja, oblika i veličina, klikeri, brojevi, slova i materijali različitih tekstura (vata, vuna, mekane loptice).

1. Aktivnost za razvoj klasifikacije predmeta po boji, obliku i veličini

Za ovu aktivnost su nam potrebni oblici različitih boja i veličina koje dete treba sa stavi u bokalčić određene boje (npr. žuti kvadrat treba da se nađe u žutom bokalčiću). Ovu aktivnost možemo sprovesti i tako što ćemo na svaki bokalčić zalepiti oblike različitih veličina i od deteta tražiti da uzme mali plavi krug i ubaci ga u odgovarajući bokal.

2. Aktivnost za decu sa ravnim stopalima

Za ovu aktivnost su nam potrebni plastični raznobojni bokalčići i karike. Detetov zadatak je da nožnim prstima dohvati kariku sa poda i da je ubaci u bokal koji je okačen na penjalici.


Foto: Privatna arhiva

3. Aktivnost za jačanje mišića

Potrebno je da se bokalčići zakače na različitim visinama na penjalici i da detetu date različite predmete koje treba da ubacuje. Najbolje je da bokalčići budu postavljeni iznad nivoa detetove glave kao bi se ono izdizalo na prste i podizalo glavu prilikom ubacivanja oblika. Cilj ove aktivnosti je jačanje leđnih mišića, mišića donjih ekstremiteta, korekcija nepravilnog držanja tela i ravnih stopala.


Foto: Privatna arhiva

4. Aktivnost kojom se poboljšava senzorna integracija

Za ovu aktivnost su nam potrebni materijali različitih tekstura ili taktilne staze (vata, vuna, sunđer, čupave ili ljigave loptice, pesak…) na koje dete treba da stane kako bi ubacilo određeni oblik u bokalčić koji se nalazi iznad visine njegove glave. Na ovaj način dete se isteže i dobija potreban proprioceptivni unos, a istovremeno postepenim i kontrolisanim izlaganjem deteta različitim teksturama utičemo na smanjenje taktilne preosetljivosti. 

5. Aktivnost za poboljšanje auditivne memorije

Penjalicu i bokalčiće možemo iskorisiti u radu sa decom predškolskog i školskog uzrasta koja teže pamte auditivno prezentovane informacije. Detetu možemo dati sledeće instrukcije: 2 žuta kruga ubaci u zeleni bokal, 1 plavi kvadrat u žuti bokal, 3 plava trougla u crveni bokal i 2 zelene zvezde u plavi bokal. 

6. Aktivnost za poboljšanje vizuelne memorije

Penjalicu i bokalčiće možemo upotrebiti i u radu sa decom predškolskog i školskog uzrasta koja teže pamte vizuelno prezentovane informacije. Aktivnost možemo sprovesti tako što ćemo, dok nas dete posmatra, u boklačiće ubacivati papiriće na kojima su napisani brojevi ili slova. Tako na primer u žuti bokalčić možemo ubaciti slovo V, u plavi slovo D, u zeleni slovo Č, u beli slovo Đ. Nakon toga, postavljamo pitanje detetu u kom bokalu je bilo slovo V, u kom slovo Đ itd. 


Foto: Privatna arhiva

7. Aktivnost za usvajanje pojma broja

Na bokalčiće zalepite brojeve od 1 do 10 i od deteta tražite da stavi odgovarajući broj predmeta u svaki od bokala. Na ovaj način kod deteta podstičete usvajanje pojma broja. 


Foto: Privatna arhiva

8. Aktivnost za poboljšanje opšte motoričke spretnosti, ideacije i motornog planiranja

Dete samostalno ili uz našu pomoć treba da osmisli i napravi poligon, koji treba da pređe kako bi došlo do penjalice i u bokalčiće ubacilo određene predmete. Insistirajte na tome da dete svaki naredni put na drugačiji način prelazi poligon (npr. trčeći, skačući na jednoj nozi, hodajući na prstima, petama, unapred ili unazad, brzo ili polako...).