Činjenica je da su današnji tindejdžeri drugačiji od prethodnih generacija. Odrastaju sa smartfonima u rukama, Internet i računare imaju u malom prstu i ne mogu da zamisle život bez društvenih mreža. Njihovo odgajanje je kompleksnije i sa intelektualne i emocionalne tačke gledišta, razvijaju se brže i suočavaju se sa nekim mentalnim problemima koji nisu samo klasični tinejdžerski problemi.

Pošto oni vole da se ponašaju kao "veliki" u ovom uzrastu i najčešće sebe tako doživljavaju, ponekad i roditelji nesvesno počnu da ih tretiraju kao odrasle, a to dovede do mnogih nesuglasica – jer su oni ipak još uvek samo deca. Zato, prilagodite svoja očekivanja i videćete koliko će između vas biti manje svađa – evo šta ne treba da očekujete od tinejdžera.

1. Da će biti poput vas

Naravno, vi imate ogroman uticaj na svoje dete, ali imajte na umu da je on različita osoba od vas. Ima svoj život, na koji utiču i njegovi vršnjaci, okruženje, prijatelji, društvene mreže, piše moms.com.

2. Da zna i može sve

Kada kažete tinejdžeru da uradi nešto, poput toga da pospremi svoju sobu, nemojte da pretpostavljate da zna da to uradi kako treba. Tinejdžere najpre morate da naučite da guranje stvari s poda u ormar ili pod krevet ne znači raspremanje sobe. Dakle, budite strpljivi i nemojte da vam se stvari podrazumevaju, nego sve objasnite i naučite svog tinejdžera.

3. Da će obratiti pažnju na sve što mu kažete

Budimo realni, tinejdžeri najčešće ne obraćaju pažnju na stvari koje ih ne zanimaju. To što vas ponekad ne sluša ne znači da ga nije briga za vas lično, već za tu određenu stvar o kojoj mu pričate, recimo lekciju koju mu držite o tome kako da pravilno napuni mašinu za sudove.

Prosto, tinejdžeri su sposobni da se skoncentrišu kada rade nešto što ih zanima, a u svim drugim slučajevima ono što pričate "prolazi kroz uši". Teško je, ali budite strpljivi i nadajte se da će nešto ipak ostati u ušima od svega što pričate.

4. Da će biti savršen

Nemojte da poredite svoje dete sa drugim tinejdžerima, a najmanje sa onima koje mame i tate hvale na društvenim mrežama. Da, ponekad se možda zapitate "kako moje dete ovako, a vidi kako taj i taj nešto radi bolje", ali ne zaboravite da ljudi prikazuju okolini samo ono što žele da vide.

Dakle, nema potrebe da potrebe da svoje dete poredite sa drugima, o kojima zapravo i ne znate ništa.

5. Da će vam biti zahvalan

Tinejdžeri su fokusirani na sebe i tu ništa ne možete da uradite. Setite se sebe u ovom uzrastu – verovatno niste svakodnevno zahvaljivali svojoj majci za sve što radi za vas, iako je možda trebalo. U tom periodu niste mogli ni da zamislite kako je teško odgajati decu, već ste bili fokusirani na svoj život, što je sasvim normalno.

6. Da će vam reći sve

Kada je dete malo, ono jedva čeka da vidi mamu i tatu i ispriča im sve što je bilo u školi. Ali, kako deca rastu, manje i pričaju o tome sa roditeljima, dok je u tinejdžerskom uzrastu veoma izraženo da najčešće ne žele da pričaju roditeljima detalje o svom životu.

Roditelji tada najčešće prave dve greške – ili prerano "puste" dete i potpuno prestanu da ga proveravaju iako ono još nije spremno da bude odgovorno za svoje postupke ili ga preterano kontrolišu. To ima loš uticaj ne samo na odnos tinejdžera i roditelja, već i na njegov razvoj jer ne može da razvije osećaj odgovrnosti za svoje reči i dela.

7. Da se ponaša kao odrastao

Učite ga kako da se lepo ponaša, dete je možda već i više od vas, ali je samo naizgled odraslo – njegova ličnost je još uvek nezrela i on ne želi da se povinuje pravilima. Svakako, još uvek mu je potrebna roditeljska ljubav, iako vam to nikada neće reći.

8. Da će raditi ono što se vama čini ispravnim

Bez obzira na to koliko objašnjavate detetu svoju tačku gledišta u vezi sa nečim, ono raste, ima svoje mišljenje i ponaša se u skladu sa tim. Naravno, vi kao roditelj imate veliki uticaj na njega, ali budite spremni na to da se nećete složiti sa svakom njegovom odlukom, što je sasvim u redu.

9. Da će biti odličan đak

Vi biste želeli da vam dete bude odličan đak, ali vaš tinejdžer ne haje mnogo za ocene niti ga to zanima? Pa, imajte na umu da je bolje to nego da bude perfekcionista koji pada u očaj kada ne dobije peticu. Visoki standardi koje dete sebi postavi mogu da imaju vrlo loše posledice.

10. Da neće praviti greške

Kada vam se dete obrati jer ima neki problem, a vi mu kažete: "O, Bože, šta si sad uradio?", najverovatnije je da će sebe doživeti kao lošu osobu koja konstantno sve radi pogrešno.

Normalno je da svi prave greške, uče iz njih i ispravljaju ih, a posebno u tinejdžerskom uzrastu. Vaš zadatak je da detetu pružite podršku, pomognete mu da nauči iz svojih grešaka i da ih ne shvata kao da je kraj sveta. Naravno, i da pazite da ne napravi greške koje će biti ozbiljne i nepopravljive.

BONUS VIDEO:

Greška roditelja zbog kojih tinejdžeri odlaze od kuće Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)