Kao i varičela, ova bolest detinjstva je u većini slučajeva bezazlena (skoro svi se sećamo preležanih boginja u ranom uzrastu). Ona ima svoj prirodni tok - od stadijuma vezikule (podseća na bubuljicu ispunjenu seroznim sadržajem), pa do stadijuma kraste kada dete mora biti strpljivo, kako ne bi ostali duboki ožiljci.

Međutim, zbog virulentnosti i superinfekcija, moguće je da se ovo obolenje ponekada iskomplikuje. Mogu se javiti respiratorni problemi, ali se najčešće, usled nesnosnog svraba i češanja, bolest komplikuje stvaranjem ranica na površini kože, koje su idealan put da stafilokoke i streptokoke uđu u organizam.

U svakom slučaju, za vreme trajanja bolesti jako je bitna lična higijena i kupanje (nehigijena i crveni končić nisu od velike pomoći). Krečno mleko sa mentolom ili anestezinom je odlično za tretiranje promena na koži, dok su za negu genitalija odlične cink vitaminske kreme. U slučaju komplikacija potrebno je pratiti promene i javiti se svom lekaru koji ce po potrebi uključiti i antibiotsku terapiju.

Iskustvo je pokazalo da je nakon preležane varičele moguć pad trombocita (naročito u uzrastu od tri godine), te je poželjno nakon bolesti (period inkubacije od 21 dan) uraditi krvnu sliku detetu.