Ulje avokada, susamovo, orahovo i kokosovo ulje su odličan izvor esencijalnih masnih kiselina i antioksidanata, a nutricionisti tvrde da imaju i antikancerogena svojstva.

1. Susamovo ulje

Pomaže u sprečavanju nastanka karijesa na zubima, a dobar je saveznik i u borbi sa dijabetesom. Susamovo ulje obiluje antioksidantima i lignanima koji kontrolišu nivo šećera u krvi i smanjuju nivo "lošeg" holesterola.

Najbolja ulja su ona koja imaju manje zasićenih, a više nezasićenih masnih kiselina

Može se koristiti u pripremi jela, a najbolje je koristiti ga za kuvanje i to na umerenoj vatri, koja ne prelazi više od 180 stepeni Celzijusa. Visoke temperature uništavaju sve dobrobiti ulja. Obično se koristi kao preliv za salate i u marinadama.

2. Ulje avokada

I dok je sezamovo ulje odlična pomoć kod opekotina od sunca, ulje avokada smiruje upale i pospešuje regeneraciju kože. Ono je bogato beta karotenom, lecitinom i vitaminom E, što ga čini dobrom osnovom za pripremu raznih preparata za regeneraciju kože, a naročito ožiljaka. 

Ulje avokada obiluje mononezasićenim masnim kiselinama koje čuvaju zdravlje srca, poništavaju delovanje slobodnih radikala i deluju poput analgetika. Ulje sadrži i lutein koji poboljšava vid i štiti oči od oštećenja. Najbolje je koristiti ga hladno, kao dodatak jelima. 

3. Orahovo ulje

Ovo ulje je slično ribljem ulju i odličan je izvor omega 3 i omega 6 masnih kiselina koje štite od kardiovaskularnih bolesti i stresa. Orahovo ulje obiluje alfa-linolenskom kiselinom koja pomaže u regulaciji imunološkog i nervnog sistema.

Iako se koristi za kuvanje, trebalo bi izbegavati njegovo preterano zagrevanje. Najbolje je koristiti ga hladno kao dodatak testenini, salatama i povrću. Preporučuje se čuvanje na hladnom mestu jer se lako kvarljivo.

4. Kokosovo ulje

Ovo ulje obiluje antioksidantima koji su blagotvorni za organizam i kožu, pa ne čudi što se kokosovo ulje koristi u kozmetičkoj industriji. 

Istraživanja su potvrdila da pomaže u regulaciji holesterola, popravlja probavu i smanjuje masne naslage na stomaku. Najbolje je koristiti ga hladno, kao dodatak jelima.