Deca ne dolaze na ovaj svet sa uputstvom za upotrebu, pa roditelji moraju nekako usput, istovremeno da ih vaspitavaju i upoznaju, što zaista nije jednostavno. Zato ponekad, uprkos najboljim namerama, mame i tate govore ili rade neke stvari koje su na štetu mališanima, pa tako recimo nisu ni svesni da nekim svojim postupcima i rečenicama mogu da "ubiju" samopouzdanje deteta.
U nastavku pročitajte koje rečenice koje roditelji često koriste uništavaju samopouzdanje dece i naravno, trudite se da ih izbegnete kad god je moguće.
1. Isti/a si kao...
Poređenje je zamka u koju roditelji često upadaju. Može da deluje bezopasno, posebno kada se porede braća i sestre ili vršnjaci. Ali u stvarnosti, to može da ugrozi samopouzdanje mališana.
"Zašto ne možeš da budeš kao brat?" ili "Tvoj brat je tako dobar u matematici, zašto ne možeš i ti?" Ove fraze impliciraju da je dete "lošije" ili da mu nešto nedostaje u poređenju sa nekim drugim. To može dovesti do osećaja neadekvatnosti i niskog samopoštovanja.
2. Previše si osetljiv/a
Kada deca plaču ili su zbog nečega uznemirena, iz naše perspekive je razlog njihovog plakanja ili uznemirenosti beznačajan, pa im govorimo da prestanu da plaču ili da su "previše osetljivi". Međutim, to je potpuno pogrešno jer im na taj način šaljemo poruku da treba da odbace ili potiskuju svoja osećanja, da njihove emocije, a ni oni sami, nisu važni.
3. Zar ništa ne možeš da uradiš kako treba?
Nije teško razumeti koliko se iznervira roditelj koji je sto puta objasnio detetu kako da nešto uradi, a ono ipak ne uspeva u tome. U tom besu, neretko mame i tate izgovore rečenicu: "Zar ništa ne možeš da uradiš kako treba?!" Međutim, ova surova fraza može ozbiljno da naruši samopouzdanje deteta i zaista ga navede da veruje da ništa ne može da uradi dobro.
Koliko god da je teško, potrudite se da se fokusirate na trud koji dete ulaže i da ga pohvalite zbog toga, nevezano za rezultate.
4. Nemam vremena za ovo
Roditelji su zaista prezauzeti, i u svojoj trci i frci ponekad kažu detetu "nemam ja vremena za ovo" – na primer, da čekaju da se mališan sam obuje, obuče... Takve fraze su, međutim, opasne jer čine da se dete oseća kao teret, kao neka neprijatnost u životu roditelja, prenosi parentfromheart.com.
5. Uvek mi se motaš oko nogu
Mnogi mališani imaju tu naviku da roditelje, najčešće mamu, prate svuda po kući iz želje da budu uključeni u sve što ona radi. Onda mame, žureći da što pre završe to što rade, ponekad uz uzdah kažu detetu "uvek si mi oko nogu" ili "stalno mi smetaš", zbog čega će se mališan osećati nepoželjno, odbačeno, a to može da ostavi duboki trag na njegovo samopozdanje.
6. Tako si pametan/na!
Možda će vas iznenaditi kada saznate da čak i pozitivne fraze poput "Tako si pametan/na" mogu potencijalno da naškode samopouzdanju deteta. Iako je to pohvala, može nenamerno stvoriti pritisak da dete uvek ispuni to očekivanje.
Istraživanje psihologa sa Univerziteta Stanford Kerol Dvek pokazalo je da kada hvalimo decu da su pametna, možemo ih zapravo obeshrabriti da preuzmu izazovne zadatke iz straha da neće ispuniti etiketu "pametan". I ovde je bolje hvaliti trud ili napredak, nego krajnji rezultat.
7. Prestani da plačeš
Ponekad je roditeljima nepodnošljivo što dete ne prestaje da plače, ali reći mu "prestani da plačeš" može da bude štetno po njegovo emocionalno zdravlje. To implicira da njegova osećanja nisu validna ili važna i da treba da potisne svoje emocije.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju