Sasvim je prirodno da roditelji žele da im deca uvek budu srećna. Ipak, koliko god da se trudite, u jednoj fazi razvoja mališani počinju da se stalno dure i na sve žale, što naravno počinje da vas frustrira i nervira.

Iako govorimo o deci koja se dure, valja znati da ovakvo ponašanje nije rezervisano samo za malu decu, već i oni stariji, pa i tinejdžeri to ponekad rade. 

Durenje – kada dete ljutito napući usta i obično prekrsti ruke, kako bi vam dalo do znanja da je ljuto – zapravo je tihi tantrum koji se javlja kod mnogo mališana. Deca koja se dure su često loše volje i te svoje emocije izražavaju tako što se "napuće" ili se žale, knjezave. To rade kako bi pokazali svoj negativan odgovor na okolinu u kojoj se nalaze, obično kada su ljuti, frustrirani i slično. Kod neke dece, mada je to ređe, durenje može da bude i simptom ozbiljnijeg poremećaja raspoloženja

Pre nego što pređemo na to kako da se izborite sa mališanima koji se stalno dure, nabrojaćemo razloge zbog kojih se deca tako ponašaju: 

  • Ne umeju još uvek da izraze svoja osećanja na neki bolji, prihvatljiviji način
  • Još uvek im nije dovoljno razvijena emocionalna inteligencija
  • Plaše se da izraze svoja osećanja rečima
  • Pokušavaju da manipulišu vama
  • Žele vašu pažnju 

Kako da se ponašate prema detetu koje se duri

Postoji mnogo načina da izađete na kraj sa ovakvim ponašanjem, a evo nekoliko ideja koje mogu da pomognu. 

Bez posledica 

Time što ćete izgrditi ili pokušati da urazumite dete, najverovatnije nećete ništa dobiti u ovim situacijama. Zapravo, najbolje što možete da uradite je da ga pustite da se duri. Nemojte da mu "popustite" i poklonite previše pažnje jer će onda i ubuduće nastaviti da traži vašu pažnju na ovaj način. Ignorisanje će, s druge strane, pomći da se ova navika mališana smanji na neku manju meru jer će dete shvatiti da ne reagujete na ovakvo ponašanje, piše parenting.firstcry.com.

Pravilo protiv durenja 

Potrebno je vreme da naučite dete da se ne ponaša tako, ali može pomoći ako se dogovorite da je pravilo da kod kuće nema durenja. Tako će mališan vremenom shvatiti da nema nikakvog efekta da se duri ako ga vi ne vidite da to radi i sam će prestati. 

Budite brižni 

Kvalitetno vreme koje provodite sa detetom ima jako dobre efekte na njegov rast i razvoj. Potrudite se da mu pružate dovoljno pažnje i nežnosti, to će pomoći da dete bude srećno i da na zdrav način izražava svoje emocije, tako da nema potrebe za durenjem.

Ohrabrite dete da rečima izrazi osećanja 

Kada primetite da se dete duri, pokušajte da ga ohrabrite da rečima iskaže svoja osećanja. To će mu možda pomoći da izbaci svoje negativne emocije na način koji je i vama razumljiv i podstaći će ga da to radi češće. Prosto, cilj je da ga naučite da je verbalna komunikacija zdravija i efikasnija. 

Nemojte burno da reagujete 

Kada vas dete nervira svojim durenjem, pokušajte da ostanete smireni i da ga ne grdite, da ne reagujete burno. Ako smatrate da mališan samo traži vašu pažnju bez ikakvog posebnog razloga, ignorisanje je jedini način da shvati da takvo ponašanje nije lepo ni prihvatljivo. 

Proverite uzrok 

Ako se dete često duri, razmislite šta se dešava oko njega, da li je pod stresom. Nemojte da postavljate prevelika očekivanja pred dete, ohrabrujte ga da pored učenja ima i vremena za igru, pokušajte da svoju tenziju ili frustracije ne prenosite na njega jer to samo pojačava anksioznost. 

Obratite pažnju na ishranu 

Pobrinite se da dete unosi dovoljno hranljivih materija, da se zdravo hrani i vodi aktivan život, jer i to može da utiče na raspoloženje i često durenje. Prosto, dobro fizičko zdravlje svakako barem delimično utiče na to da se dete i psihički bolje oseća.

BONUS VIDEO:

Mamin trik za tantrume TikTok/jusssliv