O pristojnosti, lepom ponašanju, a pre svega poštovanju govore dečiji ginekolog Ksenija Razdrogina i psiholog Olga Karaseva u knjizi "Nije rano govoriti o ovom. Prva faza se**ualnog vaspitanja: od 0 do 6 godina. Knjiga za roditelje." Evo zašto je važno da ne propustite trenutak formiranja ličnih granica i kako pomoći svom detetu da ih ojača.
Lične granice: šta su i zašto su potrebne?
Lične granice su prostor oko vas u koji je strancima zabranjen ulazak. Nama odraslima može biti teško da pronađemo ovaj prostor oko sebe, a ne možemo uvek adekvatno da zaštitimo njegove granice. Ono što sve čini komplikovanijim je to što lične granice mogu da budu i simbolične – ne mogu se dodirnuti i mogu se menjati tokom života. Deca, posebno, ne mogu sama da grade lične granice. Mi, roditelji, moramo im pomoći u tome.
Proces obično počinje u dobi od tri godine. U ovom uzrastu je vreme da mama prestane da govori: „Probudili smo se“, „Jeli smo“. Inicijativa prelazi na dete - ono sve češće govori: „Ja sam!“ Beba bi trebalo da ima lični prostor za privatne igre u koje niko ne treba da upada bez dozvole.
Ovo je važan proces u formiranju buduće ličnosti deteta. Osoba sa adekvatnim i jakim ličnim granicama zna kako da čvrsto kaže „ne“ u pravom trenutku. Ne plaši se da brani svoje mišljenje i ne komunicira sa ljudima koji ga ne vole ili ne cene. Ne rešava tuđe probleme o svom trošku. Nema panični straha od usamljenosti.
Međutim, mi često kršimo lične granice deteta ne razmišljajući o tome. Za vas smo pripremili listu kako biste mogli da pratite i eventualno promenite postupke koji mogu da naruše granice vaše bebe ili malog deteta.
Lista: kršenje ličnih granica:
- Fizičko kažnjavanje. Ako još uvek koristite ovu zastarelu praksu, zamislite da se nad vama primenjuje nasilje.
- Uputstva šta obući. Možete savetovati ili ubeđivati, ali čak ni trogodišnjaka ne možete da primorate šta mora uvek da nosi.
- Primoravanja poput „poljubi baku“, „zagrli dedu“. Dete može da odbije ako iz nekog razloga ne želi.
- Praksa ulaska u kupatilo ili dečiju sobu bez kucanja. Od sedme godine treba da upozorite dete na svoj dolazak.
- Pozajmljivanje bebinih ličnih stvari bez pitanja. Ne možete da uzimate telefon, tablet, čak ni dovesti stvari u red ako je dete protiv toga. Što ne znači da dete može da radi kadi šta hoće, naprotiv.
- Ućutkivanje: „Ne kukaj!“, „Uopšte tene boli“, „Prestani da se ljutiš!“ U ovom slučaju, emocionalne granice su narušene.
- Nemaran odnos prema ličnom vremenu deteta. Na primer, pomeranje dogovorenog bez upozorenja ili zahtevanje da se nešto uradi odmah.
- Podizanje glasa, vređanje, verbalno nasilje. Čak i ako je vaš cilj da postignete nešto što je od koristi detetu.
Lični aspekti deteta
Svaka promena počinje od vas. Dajte lični primer svom detetu. Ako svom detetu pričate o ličnim granicama, a sami ih kršite, to neće uspeti. Evo nekoliko saveta o tome šta tačno pomaže u formiranju ličnih granica:
- Poštovanje mišljenja deteta
- Odbijanje poređenja sa drugom decom, posebno pred strancima
- Uključivanje u rasprave o porodičnim pitanjima
- Odgovornost za sopstvene izbore
- Sposobnost da izrazi svoja osećanja i razume osećanja drugih
- Pravo da koristi svoje stvari, izgubi, razbije ili ih pokloni.
Najvažnije pravilo koje pomaže da se ojačaju lične granice deteta i na vreme shvati da su prekršene zove se „pravilo gaćica“. O tome ćemo posebno govoriti.
Fizičke granice i "pravilo gaćica"
Fizičke granice su granice koje se tiču tela. One funkcionišu kada dete ima pravo da odbije zagrljaje rođaka — čak i voljenih — i da kaže „ne“ svakom fizičkom kontaktu. Fizičke granice štite dete od neželjenog dodira i bilo kakvog se**ualnog zlostavljanja.
Da bi se pomoglo detetu od tri godine da razume fizičke granice, postoji „pravilo gaćica“ ili „pravilo donjeg veša“. Morate objasniti svom detetu: niko nema pravo da dodiruje intimne delove njegovog tela bez dozvole. Šta se krije ispod donjeg veša – u gaćama, ispod majice – nikome ne pokazujemo.
Roditeljima je možda teško da prihvate da se ovo pravilo odnosi i na njih same. Čak i vi treba da tražite dozvolu pre nego što dodirnete genitalije svog deteta. Ovo pravilo važi i u ordinaciji. Kvalifikovani specijalista će uvek pitati dete o ovome - osim ako je stanje opasno po život.
Do šeste godine, deca razvijaju prirodnu stidljivost. Dete ide u svoju sobu da se presvuče; zaključava se u kupatilu. U ovoj fazi važno je da ne obezvređujete takvo ponašanje, ne šalite se ili ismevate. Sve ovo su znaci da formiranje ličnih granica vašeg deteta ide dobro.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna