Stručnjak za roditeljstvo Ester Vojcicki majka je tri veoma uspešne ćerke, od kojih je jedna generalna direktorka Jutjuba, druga je suosnivač i generalni direktor biotehnološke kompanije 23andMe, dok je treća profesorka pedijatrije na Univerzitetu u San Francisku.

Ova žena stara 81 godinu je inače novinarka i autorka knjige "Kako odgajiti uspešnu decu", a veruje da neke jednostavne lekcije daju najbolje rezultate. Sudeći prema tekstu koji je napisala za CNBC, postoji jedna velika greška koju mnogi roditelji prave, a ona bi želela da ih upozori: "Prestanite da radite sve umesto svoje dece!"

Mnogim roditeljima ideja da pomažu svojoj deci koliko god mogu deluje sasvim logično, međutim, ovaj helikopter stil roditeljstva zapravo nije dobro za razvoj deteta, tvrdi ova stručnjakinja.

Štaviše, njeno pravilo broj jedan je: "Ne radite umesto dece ništa što ona mogu da urade sama".

Ester savetuje i da ne pokušavate da uklonite svaku prepreku koja im se nađe na putu jer takav nije ni život u realnom svetu. Naravno, teško je gledati dete kako se bori da nešto uradi, posebno kada ne uspeva, ali to im pomaže da nauče nešto i budu bolji.

Jasno, važno je da uspostavite takav odnos sa detetom da ono može da dođe i zatraži vam pomoć, ali je od ključne važnosti i da dete može samo da uradi neke stvari, prenosi todaysparent.com.

"Kada verujete deci da sama mogu da donesu svoje odluke, ona postaju hrabrija, imaju više samopouzdanja. A kada se to desi, ništa ne može da ih zaustavi", tvrdi Ester Vojcicki.

Naravno, to ne znači da dete treba da prepustite samo sebi i date mu da radi nešto što ne ume. Počnite od malih stvari, najpre mu vi pokažite, pa zatim to radite zajedno, a tek onda prepustite detetu da nešto uradi samo.

Evo ideja kako možete dete da počnete da uključujete u svakodnevne stvari, kako bi se osećalo korisno i gradilo samopouzdanje.

  • Uključite ga u pripremanje obroka – neka promeša smesu, razbije jaje, izmeri sastojke.
  • Dajte mu delimičnu kontrolu nad svojim rasporedom: na primer, dete može samo da našteluje alarm za buđenje za školu i da osmisli aktivnosti kojima će se baviti posle škole i vikendom.
  • Dopustite mu da napravi izbor: recimo, neka odabere samo odeću koju će da obuče, šta će da pojede od namirnica koje mu ponudite za užinu.
  • Neka obavlja sitne kućne poslove u skladu sa uzrastom: na primer, rasklanjanje stola nakon obroka, postavljanje stola za obrok, odnošenje prljavog veša u korpu za veš, raspremanje kreveta.

Vojcicki kaže da kada proveravate detetu domaći zadatak, ne insistirate da sve bude sto odsto tačno. "Ako nemaju pogrešne odgovore, neće učiti na isti način, pa ostavite nekoliko grešaka", predlaže ona.

Na kraju, stručnjakinja kaže da je važno da dopustite detetu da se suoči sa izazovima i neuspesima, jer je to jedini način da budu spremni da se izbore sa svim što im život donese.

"Verujte u sposobnosti svoje dece, tako će i ona verovati u sebe", poručuje Ester Vojcicki.

BONUS VIDEO:

vaspitanje sina za dobrog muža Tiktok/thatlawyermomlife

(Yumama/N. Z.)