Kako trogodišnjaka koji je odrastao u atmosferi gde ga svi maze i paze naučiti da se, na nenasilan način, bori za sebe?

Na ovo pitanje odgovara pedagog Jelena Holcer.

Pružite detetu ljubav i tome samo pridodajte upućivanje u spoljašnji svet! To je jedini ispravan način za odgajanje deteta.

Evo nekoliko saveta...

"Prozor" u spoljašnji svet

Na primer, dok čitate priče ili gledate crtane filmove, pronađite situacije sa negativnim likovima -

Preteranim zaštićivanjem i gledanjem stvarnosti kroz "ružičaste naočare", vaše dete će steći iluziju da je sve oko njega nalik bajci

koje ćete iskoristiti kao šlagvort za vaše razgovore o događajima ili osobama koje se ne ponašaju sasvim idilično. Zašto je to važno? Preteranim zaštićivanjem i gledanjem stvarnosti kroz "ružičaste naočare", vaše dete će steći iluziju da je sve oko njega nalik bajci. Nažalost, to nije uvek istina, a prva socijalizacija za njega predstavljaće grubo buđenje.

Socijalizacija deteta

Deca koja odrastaju u previše zaštićenoj sredini, već u prvom kontaktu sa vršnjacima postaju zbunjena, razočarana, a ukoliko socijalizacija dođe prekasno - dogodi im se da budu prepoznata kao "lake žrtve" od strane druge dece. Važnost socijalizacije je upravo u tome što podrazumeva neminovnost snalaženja i uspostavljanja kontakta sa različitim karakterima i ponašanjima vršnjaka. Uostalom, tome socijalizacija i služi. U društvu vršnjaka, vaše dete će biti prinuđeno da nauči da se snalazi i sa decom koja su stidljiva i povučena, kao i sa onom koja su malo agresivnija.PageBreak

Agresivac ili žrtva?

Nemojte da brinete da li će dete postati agresivno. Naime, iako na prvi pogled može delovati nerealno, istinito je da agresivci imaju malo samopouzdanja.

Važnost socijalizacije je upravo u tome što podrazumeva neminovnost snalaženja i uspostavljanja kontakta sa različitim karakterima i ponašanjima vršnjaka

Zato su za sebe stvorili prostor gde se osećaju superiornijim, i gde sebe doživljavaju kao pobednike. Dete koje je voljeno, i paženo, i maženo, po pravilu je "nafilovano" i velikom količinom samopouzdanja, jer ga sredina podržava i odobrava njegova ponašanja. Sa druge strane, upravo od stava koji imaju roditelji, kao i od te početne baze koju mu vi sada pružate, zavisi koliki će biti uticaj agresivnih vršnjaka u budućem razvoju vašeg deteta. Za sada, mislim da treba da povedete više računa o tome da vaše dete - ako je sredina previše zaštitnička, ne postane "laka žrtva" druge agresivne dece, nego što može i samo da postane dete agresivnog ponašanja.

Dajte deci koren i krila

Podsetiću vas da je jedna od definicija roditeljstva - pokloniti deci koren i krila. Ovo važi za decu od tri godine pa naviše. Koren simboliše utočište u porodičnom domu, mesto gde je dete uvek dobrodošlo, prihvaćeno i voljeno, sa celim paketom svojih osobina, čak i kada su to mane ili slabosti. Krila simbolišu vaše dopuštanje da dete poleti u spoljašnji svet, tamo istražuje, pobeđuje i gubi, snalazi se, uživa, saznaje... U spoljašnjem svetu nije sve idealno, ali je detetu olakšano time što ima gde da se vrati posle razočarenja. Iz vašeg pitanja stičem utisak da ste koren dobrim delom obezbedili. Sada, kada vaš sin ima tri godine, vreme je da počnete da mu poklanjate i krila.