Vakcinacija dece inače je bezbedna kada su u pitanju registrovana i odobrena cepiva, ali mnogi roditelji čija deca imaju različite alergije u dilemi su da li mališani smeju da se vakcinišu.

Odgovore na ta pitanja je dala alergolog-imunlog dr Ogla Žogoleva u svojoj knjizi Allergy and how to live with it: A guide for the whole family, a evo šta treba da znate.

Alergije same po sebi nisu kontraindikacije za vakcinaciju. Meta-analize studija koje su rađene pokazale su da vakcine ne utiču na rizik od razvoja atopijskog dermatitisa, alergijskog rinitisa ili bronhijalne astme. Dete sa alergijom trebalo bi da primi iste vakcine kao i druga deca.

Kada treba vakcinisati dete sa alergijama

Akutna bolest je privremena kontraindikacija za vakcinu, zbog čega i vakcinaciju ne treba obaviti dok traje neka akutna alergijska reakcija, poput bronhijalne astme, alergijskog rinitisa, akutne artikarije.

Atopijski dermatitis nije kontraindikacija za vakcinaciju. U slučaju kada su simptomi veoma izraženi, primanje vakcine se odlaže dok se simptomi ne povuku ili ne smire.

Da li deca sa alergijama smeju da se vakcinišu u periodu cvetanja

Kod vakcinacije dece sa sezonskim alergijama, važno je da se vakcina prima kada je "bolest" u remisiji. Ako mališan nema simptome alergije tokom uobičajene terapije alergijskog rinitisa, bronhijalne astme, vakcinacija je uglavnom dozvoljena, bez obzira na sezonu cvetanja alergena.

Šta ako je dete alergično na neke komponente vakcine? (želatin, jaja, kvasac, neomicin)

Kod alergija na jaja, osim kod onih koji su imali anafilaktičku reakciju, vakcine su uglavnom bezbedne i deca ih najčešće dobro podnose, ali obično mališani ostaju u bolnici nekoliko sati nakon vakcinacije, kako bi se ispratila reakcija.

Mogu li antibiotici u vakcinama da budu uzrok alergijskih reakcija

Antibiotici mogu da izazovu ozbiljne alergijske reakcije, ali oni koji najčešće izazivaju reakcije – penicilin, cefalosporin, sulfonamidi, nisu sastojci vakcina.

Neomicin, polimiksin B, gentamicin i streptomicin koji se nalaze u vakcinama retko kada izazivaju alergijske reakcije. U tom smislu, neka ozbiljnija alergijska reakcija na antibiotike u vakcinama uglavnom postoji samo u teoriji, prenosi deti.mail.ru iz knjige dr Žogoleve.

Kontraindikacija za davanje vakcine koja sadrži antibiotike je ozbiljna alergijska reakcija – anafilaksa - na te antibiotike. Ukoliko se alergija na jaje ili kvasac manifestuje u formi blažeg osipa, to se uglavnom ne smatra kontraindikacijom.

Neke vakcine sadrže lateks, a kontraindikacija za ta cepiva je samo ukoliko je osoba imala anafilaksu izazvanu tim sastojkom.
Dr Žogoleva piše i da nije potrebna preventivna upotreba antihistaminika pre vakcinacije, osim kada je upotreba tih lekova indikovana u vreme vakcinacije zbog alergijskog rinitisa, hronične urtiakrije...

Generalno, bilo kakva alergija trebalo bi da bude pod kontrolom u vreme primanja vakcine, ali ukoliko dete ima koju god vrstu alergije, najbolje je da se posavetujete sa svojim pedijatrom o tome da li je vakcinacija u tom trenutku dozvoljena ili ne.

BONUS VIDEO:

NIJE MI JASNO DA DECA UMIRU, A NEKI PRIČAJU PROTIV VAKCINACIJE! Načelnik bolnice o pojavi morbila: Za virus postoji SAMO JEDAN LEK Kurir televizi