Povišena telesna temperatura simptom je koji se prilično često javlja kod dece, naročito one mlađeg uzrasta, dok ne ojačaju imunitet, pa "kupe" sve moguće viruse i bakterije iz okruženja. Visoka temperatura je znak da se organizam bori sa nekom infekcijom, ali roditelje često dovodi u dilemu – da li treba da pokriju dete i zagreju ga, naročito ako ima groznicu, ili treba da ga rashlađuju?

Da pitate naše roditelje ili bake, najverovatnije bi vam rekli da treba da pokrijete dete, kako bi se dobro zagrejalo i preznojilo, te kako bi mu na kraju spala temperatura. Međutim, prema savetima stručnjaka, to nije preporučljivo jer to može da uspori snižavanje temperature ili da je još poveća, već dete s temperaturom ipak treba da rashlađujete – čak i ako vam se čini da mu je hladno.

Generalno, deca dobro podnose povišenu temperaturu, ali evo šta možete da preduzmete kako biste vašem mališanu olakšali i kako bi temperatura pre spala do granica normale:

  • Obucite detetu neku laganu odeću, kako ga ne biste pregrejali.
  • Ukoliko se dete trese od groznice, pokrijte ga samo tankim prekrivačem.
  • Pobrinite se da sobna temperatura bude prijatna, bilo da to podrazumeva da malo rashladite ili zagrejete prostor.
  • Dajte detetu dosta tečnosti, najbolje vode; ukoliko je u pitanju beba, češće joj nudite da doji ili jede na flašicu.
  • Povremeno obrišite glavu mališana krpicom ukvašenom mlakom vodom, piše healthdirect.gov.au.

Dakle, čak i ako biste najradije pokrili dete još jednim ćebetom kako bi se zagrejalo dok ima groznicu, bolje nemojte – mališane je bolje rashlađivati kada imaju povišenu temperaturu, ali naravno, ne naglo, ne hladnom vodom i slično, već raskomotite dete, kako bi temperatura postepeno spadala.

Svakako, može pomoći i da detetu date neki od lekova za skidanje temperature, a ako je u pitanju beba mlađa od tri meseca, obavezno idite kod lekara i nemojte joj davati nikakve lekove na svoju ruku.

BONUS VIDEO:

Stavljanje krompira u čarapu TikTok/g0dblesstac0s