Zabavan porodični dan na plaži pretvorio se u zastrašujuću situaciju za jednu mamu i njenog desetogodišnjeg sina. Kako je Heder Kasani napisala u Fejsbuk objavi, ona je sa decom otišla na Hempton plažu u Nju Hempširu, a napolju je bilo sunčano sa oko 30 stepeni.

Njen sin Deklan je bio odmoran, pio je vode i lepo je doručkovao u hotelu, a ova mama ga je sa plaže posmatrala kako se igra sa svojom dvojicom braće, dok utrčavaju i istrčavaju iz vode. U jednom trenutku, njen desetogodišnji sin je izašao iz vode i rekao da se oseća kao da će da povrati.

"Mislila sam da je to zato što je doručkovao pa skakao po vodi i da samo treba malo da legne", napisala je mama Heder.

Međutim, kada je mališan krenuo ka svom ocu, postao je dezorijentisan, a ubrzo se onesvestio i počeo da povraća. Ljudi na plaži su pomogli da ga stabilizuju i pozvali su pomoć, a ubrzo je stigla hitna pomoć koja ga je zagrejala i hidrirala.

Kako je mama objasnila, dečak je doživeo hipotermički šok jer je voda bila hladna – oko 12 stepeni.

"Činilo mi se kao da je prošla večnost dok je ustao i počeo da priča. Čekali smo da mu bude bolje kako bismo ga smestili u kola. Nisam imala pojma da to može da se desi, ceo svoj život idem na plažu. Nikada nisam videla niti čula da se to nekome desilo. Lekari iz hitne pomoći su mi rekli da to viđaju često, posebno kod spasilaca na plaži".

Srećom, dečak se brzo oporavio kod kuće, a Kasani je istakla da je sve napisala samo kao "upozorenje za decu koja ne osećaju hladnoću i obožavaju vodu".

Šta je hipotermija

Jednostavno rečeno, hipotermija je stanje kada temperatura tela spadne na manje od 35 stepeni Celzijusovih i to je hitno medicinsko stanje, piše na sajtu Mejo klinike.

Pad telesne temperature, bilo od hladnoće napolju ili od hladne vode kao u slučaju ovog mališana, može da dovede do usporavanja rada nervnog sistema i srca, što je razlog zašto je u pitanju hitno medicinsko stanje.

Na sajtu ove klinike ističe se i da simptomi hipotermije mogu da uključuju:

  • Drhtanje tela
  • Otežan govor ili mumlanje
  • Usporeno, plitko disanje
  • Oslabljen puls
  • Trapavost ili probleme sa koordinacijom
  • Pospanost ili veliki manjak energije
  • Zbunjenost ili gubitak pamćenja
  • Gubitak svesti
  • Kod novorođenčadi koža može da postane crvena i hladna.

Telesna toplota se mnogo brže gubi u vodi nego na hladnom vazduhu, a telo dece se i brže hladi nego kod odraslih, dok mališani takođe nekad nisu ni svesni da im je hladno.

Bilo koja voda koja je hladnija od temperature tela može da dovede do hipotermije, zbog čega je potreban oprez pri boravku u bazenima, jezerima, morima.

Ukoliko posumnjate da dete (ili neka odrasla osoba) ima hipotermiju, pozovite hitnu pomoć, a u međuvremenu mališana stavite na toplo, suvo mesto, skinite mu mokru odeću i pokrijte suvim prekrivačima, ćebadima ili nekom odećom. Nemojte da koristite nikakav direktan izvor toplote (recimo, toplu vodu) da brže zagrejete dete jer to može da ošteti kožu i utiče na rad srca.

BONUS VIDEO:

Kako na praktičan način da lako spakujete decu za more Tik Tok/betterwithchardonnay