Ako se predmet zaglavio u uhu, u unutrašnjem delu ušnog kanala, preporučljivo je da odete sa mališanom kod lekara. U takvim situacijama može doći do bola i iritacije, privremenog gubitka sluha ili čak pucanja bubne opne.

Dok se neki predmeti lako uklone, drugi mogu da ostanu neprimećeni u uhu i izazovu bakterijsku infekciju. Ovo se dešava i ako su zidovi ušnog kanala povređeni prodorom predmeta.

Ako ste otkrili strano telo u detetovom uhu, izbegavajte da ga vadite štapićima za uši ili drugim sličnim instrumentima. Međutim, ako je na površini, možete  da pokušate da ga uklonite pincetom. Pazite da ne gurnete predmet dalje unutra ili povredite uvo.

 Leti može da se desi da insekti uđu u ušni kanal i tu se zadrži. Mogu se uvući polako, kada mališan spava na otvorenom, ili noću, tokom spavanja. U takvim situacijama preporučljivo je nagnuti glavu deteta ne bi ili insekt izašao ali najbolje je sto pre otići kod lekara.

U težim slučajevima idite kod ORL specijaliste, koji može bezbedno da očisti nakupine voska iz ušnog kanala. Da biste sprečili takve situacije, uvek nadzirite dete i izbegavajte da mu date male igračke ili sitne predmete koje bi moglo da stavi u uvo. Ne pokušavajte da uklonite predmet prstima ili oštrim predmetom. Ovom metodom možete da gurnute predmet dublje u uho ili izazovete povredu.

BONUS VIDEO

Šta pedijatrijska sestra ne dozvoljava svojoj deci TikTok/ josierosemueller