Vaspitači ponekad vrate roditelje sa decom iz vrtića iz prilično raznih razloga - od bolesti do dokumentacije. Na portalu deti.mail.ru objavljeni su neverovatne priče roditelja zašto je njihovo dete vraćeno iz vrtića ili su ih zvali da dođu po njega. Stručnjak otkriva kada je to osnovano!
1. Temperatura
Najčešći razlog odbijanja puštanja deteta u vrtić je povišena temperatura. Meri se "u prisustvu alarmantnih simptoma" tokom prijema dece od strane vaspitača i (ili) medicinskog radnika. Međutim, roditelji se ne slažu uvek sa "odlukom" toplomera. "U našoj grupi deca više puta nisu puštana u vrtić, poslednji put beba je imala temperaturu 38,2", rekla je jedna mama. "Mama sedi kod kuće na porodiljskom, njeno objašnjenje je bilo: Imam malo dete kod kuće i ne mogu da ga dovedem u opasnost, a ona je donela kesu lekova. Rekla je vaspitačici: stavi ga u krevet u spavaćoj sobi i daj mu lek.
Decu obolelu u toku dana zaposleni u vrtiću moraju izolovati od zdrave dece (u prostorijama medicinske jedinice) do dolaska roditelja ili hospitalizacije u zdravstvenu ustanovu, uz obaveštenje roditelja.
Ipak, u praksi se može desiti priča poput one mame iz Rusije Vere Stukalove. Tokom cele godine, njena ćerka je vraćana – sat i po nakon što je dete bilo na čuvanju vaspitačice – zbog povišene temperature. Devojčica nije imala druge simptome bolesti (kašalj, curenje iz nosa, crveno grlo). Nakon niza testova i pregleda, otkriven je uzrok povišene temperature – neurologija.
"Sa još jednom potvrdom regionalnog pedijatrijskog neurologa, napravila sam skandal u vrtiću i oni su nas ostavili. Ali najinteresantnije je da je temperatura prestala da raste oko mesec i po dana nakon toga. Ali sa ovim beskrajnim pregledima i potvrdama da je dete zdravo, ostala sam bez posla", rekla je Vera.
2. Curenje iz nosa
Curenje iz nosa ne mora nužno da signalizira bolest. Rinitis često prati alergije. Međutim, nastavnik može imati drugačije mišljenje.
"Samo su pretili da neće pustiti mlađeg zbog alergijskog rinitisa bez lekarskog uverenja. Razgovor sa direktorom i medicinskom sestrom magično je uticao na vaspitačicin zapovednički ton", ispričala je svoje iskustvo jedna mama.
Pošto vaspitač nije zdravstveni radnik, može da pogreši, na primer, alergijski rinitis ili osipza neku zaraznu bolest. Šta roditelji treba da urade ako se ne slažu sa ovom "dijagnozom"? Objašnjava pravnik iz Rusije Kiril Družinin za portal deti.mial.ru:
"Neophodno je unapred upozoriti vrtić da postoji takva bolest, da nije opasna za drugu decu. Ukoliko vaspitačica odbije da nastavi da pušta dete u grupu, idite u ambulantu u vrtiću i pustite da ga medicinska sestra pregleda i donese zaključak da li postoji opasnost ili ne. Ako vas vrtić i dalje odbija da uđe, a vi ste sigurni da je dete zdravo, žalite se upravniku vrtića."
3. Crveno grlo
Kada njeno dete nisu hteli da puiste u vrtić jer misle da ima crveno grlo, majka je odlučila da se konsultuje sa pedijatrom. Doktor je potvrdio da grlo nije crveno, ali dete ima hronični tonzilitis, a ovo nije zarazno. "Vatili su se sa sertifikatom.
Vaspitačica u vrtiću Natalija Krasnjanskaja komentariše :
"Nemamo pravo da dozvolimo ili ne dozvolimo deci da pohađaju nastavu. Ako roditelji dođu sa detetom koje ima znake bolesti - šmrkljave, temperaturu, onda ih molimo da priđu medicinskoj sestri u vrtiću, a ona će već dati roditeljima savet da li da idu ili ne u grupu. Štaviše, u ovom slučaju, vrtić ne može zabraniti roditeljima da ostave svoje dete u grupi na jedan dan. Ako je dete prehlađeno, sami pokušavamo da ga izolujemo što je više moguće od druge dece kako je druga deca ne bi dobila.
Ali ima i ozbiljnijih slučajeva. Na primer, dete dolazi sa očiglednim znacima zarazne bolesti - recimo, šarlahom. U tom slučaju, medicinska sestra u vrtiću može reći da neće primiti dete dok ga ne pregleda lekar na klinici, koji mora da kaže da li dozvoljava detetu da ide u vrtić ili ne.
4. Osip i crvenilo
Alergijski osip i crvenilo prestaju da budu problem za roditelje ako unapred vode računa. Ako nema potvrde da je dete zdravo, onda bi vaspitačica radije igrala na sigurno nego da ugrozi zdravlje cele grupe, pa čak i celog vrtića.
"Jednom su me vratili. Dete je neki insekt ugrizao za čelo, bila je kvrga, a u vrtiću su zaključili da je u pitanju apsces. Nisam se svađala jer nisam videla proces ugriza. Otišla sam kod doktora", rekla je jedna mama.
Druga mama je ispričala: "Grupa je bila u karantinu zbog šuge, a moja ćerka je zbog prehlade dobila dermatitis na rukama. Nisu me pustili bez sertifikata dermatologa (međutim, brzo smo uzeli ovu potvrdu; do doručka dete je već bilo u grupi)".
Međutim, budnost vaspitača nije uvek uzaludna: "Imali smo ovakvog dečaka sa lišajevima na glavi. A mama je i dalje bila veoma ogorčena što smo ga izveli iz vrtića i poslali kod doktora. Onda je ovaj dečak dugo bio lečen."
5. Suzne oči
Drugi razlog za odbijanje ulaska u vrtić su suzne crvene oči. Najčešće je ovo stanje jedan od znakova konjunktivitisa, veoma zarazne bolesti. Inače, u stvari, bez odluke medicinske sestre, vaspitačica ne može da pošalje dete kući. Šta učiniti ako zdravstveni radnik nije tog dana u predškolskoj ustanovi, objašnjava Natalija Krasnjanskaja:
"Važno je razumeti da vaspitači deluju na osnovu situacije. Stoga, pre svega gledamo u dete, iako je jasno da je teško da je moguće utvrditi dijagnozu na oko. Međutim, postoje trenuci kada je očigledno da se dete ne oseća dobro. U mom sećanju nije bilo potpuno neadekvatnih roditelja koji bi dete sa temperaturom gurnuli u grupu. Ali bilo je i onih koji su direktno rekli: "da, prehlađen je,ali nemam kome da ga ostavim". "
6. Problemi sa stolicom
"Vaspiačica je jednom ujutro poslala mog sina kući, razlog je bio to što je, po mišljenju vaspitačice, dete juče pokakilo...", rekla je jedna od majki. Slična priča desila se i detetu drugog forumaša. "Moj sin je imao dijareju u vrtiću. Sledećeg jutra nisu ga pustili u vrtić. Rekli su mi da odem na kliniku da ga testiram. Rekacija je bila na hranu iz vrtića. Moj sin je pušten u grupu. Takvih incidenata više nije bilo."
7. Nedostatak potvrde pedijatra i
Pri polasku deteta u vrtić, roditelji su u obavezi da donesu potvrdu od svog pedijatra da je dete zdravo i da može u kolektiv, uz svu drugu potrebnu dokumentaciju. Takođe, neophodan je karton imunizacije (vakcinacije), kao što je propisano zakonom.
8. Ponašanje deteta
U teoriji, vaspitač ne bi trebalo da ima favorite, trebalo bi da bude u stanju da pronađe zajednički jezik sa svom decom. U praksi se dešava drugačije.
"Prilikom zatvaranja našeg vrtića, naš sin je prebačen u drugi. Dakle, došli smo ujutro u vrtić, a vaspitačica je rekla: "Neću da prihvatim vašeg sina, on me ne sluša, beži i vređa decu. Bila sam šokirana. Na sreću, bila sam na odmoru, uzela dete i ćutke otišla. Nisam htela da se svađam...", rekla je jednamama.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna