Šarlah se pojavio u nekim beogradskim vrtićima, a ta informacija uznemirila je brojne roditelje čija deca provode vreme u kolektivima. O tome šta je šarlah, kako da ga prepoznamo ali i kako se leči, govorio je pedijatar dr Saša Milićević u emisiji "Uranak" na K1 televiziji.

"To je streptokokna bolest koju izaziva bakterija streptokok koje uvek ima, koja se uvek nalazi oko nas. Zapravo, to je jedna angina koja se manifestuje još i promenama na koži. Postoje dobri lekovi koji to smiruju, ali svaka nova epidemija, iako je sada rano govoriti o tome, plaši roditelje", započeo je dr Milićević.

Doktor je zatim objasnio koji su simptomi karakteristični za šarlah.

"To je bol u grlu, upala grla, otok limfnih žlezda, dete je malaksalo, neraspoloženo i ima karakterističan osip po koži. To je jedna sitna zrnasta ospa, nekad podseća malo na alergiju, ponekad podseća na boginje. Dete je prosto intoksicirano, neraspoloženo, a to je zapravo jedna angina praćena osipom na koži koji može da svrbi, a ne mora, zavisi od deteta do deteta. Roditelji često kažu da je dete oteklo, crveno i da ima neku čudnu ospu. Nekad ima i neprijatan miris iz grla koje je crveno, a nekad ima i bele tačkice", rekao je doktor, a onda objasnio i kako se širi ova bolest:

"Širi se kapljičnim putem, kontaktom, a može takođe i preko čaše, donekle i preko igračaka. Najviše kapljičnim putem svakako, i najčešće kod dece jer oni nemaju još razvijen taj imunitet kada je u pitanju ta streptokokne infekcija. Inače se javlja najčešće u predškolskom uzrastu. Može i da se prenese na roditelje, ali je kod starijih to teže jer već imaju stečen imunitet, pa i klinička slika bude lakša."

Šarlah, osip
Shutterstock Osip kod šarlaha

Lečenje 

Doktor je otkrio da postoji odličan lek koji lako reše ovu bolest, a ono što je najbitnije jeste da dete miruje.

"Obzirom da postoji dobar lek za šarlah, a to je čuveni Penicilin i različite vrste Penicilina, ne bi trebalo da se napravi neka epidemija. Važno je da ta deca budu izolovana, da ne idu u vrtić i školu dok to ne prođe, a obično su i lošeg opšteg stanja pa i ne idu. Kada ozdravi može da se vrati u kolektiv, a dobro je da se uradi i bris grla koji potvrđuje dijagnozu. Pored krvne slike, nađe se i taj čuveni streptokok koji kod dece najčešće pravi upalu grla. Najbitnije je da to dete bude kod kuće, da miruje, uzima tople napitke i lakšu hranu i da koristi antibiotike koji mu se prepišu", rekao je dr Milićević.

Grlo, pregled, doktor, devojčica
Shutterstock Doktorka pregleda grlo detetu

Da li smem da kupam dete sa šarlahom?

Obzirom da postoji karakterističan osip, mnogi se pitaju da li dete sa njim sme da se kupa, evo šta kaže doktor:

"Može da se kupa. To je ospa koja nema mehuriće na vrhu, neki gnoj i slično. Eventualno bi moglo da se desi da ako dete ima svrab, da ga raščeše pa da se pojavi neka sekundarna infekcija tipa stafilokoka, ali i to je retko pa ne bih da plašimo roditelje".

Prevencija

Kada je u pitanju prevencija šarlaha, doktor kaže da nema puno mogućnosti da zaštitimo dete, da je najbitnije svakako da vodimo računa o tome da mu jačamo imunitet.

"Dosta teško možemo da se zaštitimo. Neko ko je imao tih angina streptokoknih, imaće već neki imunitet. Imate dece koja jako retko dolaze kod pedijatra, oni su pedijatra viđali samo na slici pa je kod njih imunitet dobar i teže će oboleti. Naravno, ima i dece koja su stalno kod pedijatra, oni su ugroženiji. Kao i deca koja već imaju neku terapiju za druge bolesti, pa im je imunitet zbog toga ugrožen", zaključio je dr Milićević.

(Yumama)