Detetu sporije ide razvoj govora - jedna je od glavnih noćnih mora roditelja, odmah posle grčeva kod beba. Stručnjaci obično pozivaju da ne paničite, jer ne postoji jasan okvir kada beba počinje da priča. Postoje približne norme, a postoje znaci da je vreme da budete oprezni i konsultujete specijaliste o razvoju govora deteta. Takođe, možete pomoći svojoj bebi da počne da govori. Ruski pedijatar Dr Komarovski je na svom blogu objavio nekoliko jednostavnih saveta kako da podstaknete dete da progovori:

1. Opišite sve - Na prvi pogled ovo može izgledati čudno, čak i smešno. Ali u stvari, ovo je veoma efikasan alat za razvoj dečijeg govora. Opišite sve što vidite, recite gde ste, šta vidite i šta radite. Razgovarajte o onome što zanima vas i vaše dete. Komunikacija je najbolji način da čujete "mama" od svoje bebe što je pre moguće.

2. Postavljajte pitanja - Komunikacija je dobra, dvosmerna komunikacija je još bolja. Uključite dete u dijalog, pustite bebu da vam odgovori ne rečima, već jednostavno pokažite bar neku reakciju, ovo je već dobro. Naglasite pitanje intonacijski tako da dete shvati da je to pitanje i da zahteva odgovor.

3. Pričajte priče - Moraćete da postanete pripovedač na kratko (ili dugo). Možete smisliti priče o svemu na svetu - čak i o tikvicama na stolu, čak i o brezi ispred prozora, čak i o mački koja spava na stolici. A talenat za pisanje nije potreban, glavna stvar je da govorite, okrećući se bebi, pokušavajući da je zainteresujete.

4. Budite pozitivni - Komunikacija treba da izazove pozitivne asocijacije. Inače, šta je od toga, čemu savladavati govorne veštine ako to ne donosi zadovoljstvo? Učinite razgovor zabavnim i zanimljivim, a ne samo edukativnim.

5. Eliminišite tepanje - "Deca od malih nogu razumeju mnogo više nego što mislimo", o tome je više puta govorio dr Komarovski. Zato nema potrebe da se govor previše pojednostavljuje. Reči treba da budu jednostavne - ali normalne, odrasle, bez ikakvog šuštanja, "av-av" i "njam-njam".

6. Gest - Neverbalna komunikacija takođe mnogo znači i čini je lakšom za razumevanje. Morate gestikulirati, osmehnuti se i "igrati se licem" - sve će biti od koristi.

7. Slušajte - Ne brinite, vaš posao više nije samo brbljanje. Zaustavljanje je moguće i neophodno. Beba treba da ima priliku da za vama nešto ponovi ili odgovori – makar gestovima, makar smehom, makar gugutanjem. I tu nije daleko od prvih reči.

Teodora Andrić Sekulić

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

(Yumama)

BONUS VIDEO:

Mama objavila snimak sina koji ima simptome ADHD-a TikTok/ccscleaningandlife