Od 1. januara 2014. godine, zaštita novorođene dece vakcinacijom obavlja se po novom kalendaru imunizacije, u skladu sa Pravilnikom o imunizaciji.
Dosadašnje vrste vakcina, koje su deca primala u prvoj godini života, zamenjuje kombinovana, takozvana petovalentna vakcina. Na tržištu Srbije, u apotekama, ta vakcina je dostupna već deset godina. Roditelji su je na osnovu predloga pedijatara ili na sopstveni zahtev kupovali, a potom odnosili u dom zdravlja, gde je davana deci. Međutim, od ove godine, taj - ne mali novčani izdatak (oko 3.500 dinara), samo je za jednu od tri doze vakcine besplatan, jer se finansira sredstvima Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja (RFZO). Inače, preporuke Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", godinama su bile da se vakcina kao osetljiv preparat premesti iz apoteka u domove zdravlja, kako bi se čuvala u odgovarajućim uslovima, što je garancija da će svako dete da primi kvalitetnu zaštitu.
U čemu je tačno razlika kada je u pitanju petovalentna vakcina?
- Kombinovana, takozvana petovalentna vakcina zamenjuje dosadašnje vrste vakcina koje su deca primala u prvoj godini života. U pitanju je vakcina protiv pet bolesti: difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize i oboljenja izazvanog bakterijom Haemophilus influenzae tip b (Hemofilus influence), ili skraćeno - Hib.
Prvu dozu vakcine beba dobija sa navršena dva meseca života, a potom u razmaku od šest nedelja, sa navršena tri i po i pet meseci.
Već je navedeno da je kombinovana petovalentna vakcina manje reaktogena u odnosu na pojedinačne vrste vakcina, i to je jedna od njenih prednosti. Posebno kada se poredi sa DTP vakcinom (protiv difterije, tetanusa i pertusisa - velikog kašlja), koja je zbog komponente velikog kašlja bila kod manjeg broja dece razlog povišene temperature, febrilnih konvulzija (frasa) ili neutešnog, vrištećeg plača - napominje dr Lončarević.
Šta pokazuju iskustva?
- Podaci u našoj zemlji, kojima raspolažemo, pokazuju da je broj neželjenih reakcija na kombinovane petovalentne vakcine minimalan (crvenilo i otok na mestu uboda ili povišena temperatura), odnosno da se češće beleže u drugoj godini života, kada deca primaju revakcinaciju.
Kakva je situacija u ostalim evropskim zemljama?
- Skoro sve zemlje Evrope su uvele kombinovane vakcine u svoj kalendar obaveznih imunizacija. Pored petovalentne, imaju i šestovalentnu, koja u sastavu ima i vakcinu protiv hepatitisa B. U najavi su i sedmovalentne... to je taj neki trend tehnološkog razvoja vakcina. Zbog slabe reaktogenosti, ova vakcina je u prednosti u odnosu na pojedinačne vakcine, ali ono što je važno - imunološki odgovor (zaštita) koji se njima postiže je nešto slabiji i kraće traje. Upravo zbog toga je u drugoj godini života neophodna revakcinacija.
Novina je i pneumokokna vakcina. Kome je ona namenjena?
- Pneumokokna vakcina nije predviđena za svu decu, već samo za onu koja su pod rizikom - prema kliničkim indikacijama kao što su nedostatak slezine, hronične plućne i kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest, hronično oboljenje jetre i bubrega, transplantacija tkiva i organa, simptomatska i asimptomatska HIV infekcija, maligna oboljenja, ugradnja kohlearnog implantata, utvrđena stanja oslabljenog imuniteta... Dakle, u svim slučajevima kada bakterija Streptococcus pneumoniae (Streptokokus pneumonije) - Pneumokok, u uzrastu od drugog meseca života pa do pet godina uzrokuje težu kliničku sliku. Ova vakcina se daje od navršena dva meseca, i to u tri doze, a već se primenjuje od 18. novembra 2013. godine. Njenu primenu određuje izabrani pedijatar - na osnovu podataka o detetu, kojima raspolaže u medicinskoj dokumentaciji.
Tekst: Mirjana Ajbl
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna