Introvertna deca često imaju problem da se uklope u društvo jer ih drugi doživljavaju kao "čudake". Oni su povučeni, skloniji su samoći, kada imaju problem gledaju da to sami reše, ali u isto vreme imaju i dosta prednosti.

Psihološke razlike introvertne dece

Neurolog dr Natalija Konšina koja radi na dečjoj neurološkoj klinici, kaže da se neke osobine mogu primetiti već kod sasvim male dece.

"Neka deca vas pogledaju, razvuku osmeh bez zubića, dok im oči žmirnu, a drugi ne žele da izgube iz vida svoju majku i rasplaču se čim se pojavi neko drugi", kaže ona za gazeta.ru.

Govoreći o psihološkim razlikama između introverta i ekstroverta, doktorka neurologije se pozvala na studiju koja je dokazala da introverti imaju visoku rezistenciju na dopamin, što znači da im nije potrebno nikakvo priznanje u društvu.

Ona ističe da introverti imaju i više sive mase u prednjem režnju mozga: "To objašnjava njihovu tendenciju da analiziraju informacije i dobro razmotre svaki korak. Osim toga, introverti dublje razmišljaju, koncentrišu se na jednu stvar i izbegavaju eksterne stimulanse".

Kako roditelji bolje da razumeju svoje male introverte

"Da li vaše dete izbegava aktivnu komunikaciju od najranijeg uzrasta? Ne zanimaju ga brojne igračke, već bira samo nekoliko svojih omiljenih? Imali poteškoća da se navikne na nove stvari i ne voli iznenađenja, promene? Vrlo verovatno je da vaše dete introvert", kaže klinički i kognitivni psiholog Evgenija Glebova.

Ona ističe da se jasni znaci introvertnosti vide tek kod predškolske dece. Međutim, prvi znaci se mogu primetiti i ranije.

"Neke karakteristike u interakciji i komunikaciji sa drugarima ih odaju. Na primer, oni su po pravilu maltene nevidljivi u parku. Introverti gledaju u sebe i fokusirani su na svoj unutrašnji svet. Više vole smirenije, tihe igre i neke kreativne aktivnosti", objašnjava dečji psihijatar Elena Balakireva.

Zašto je lakše odgajati introverte

Iako je svako dete drugačije, Evgenija Glebova kaže da je na neki način lakše odgajati introvertnu decu.

"Ova deca ne vole nove ljude, nove stvari, pa su zbog toga obazriviji u svojim kontaktima, novim poznanstvima i izborima aktivnosti. To je kao da imaju ugrađen efikasan sigurnosni sistem. Njihovi roditelji mogu da budu sigurni da oni neće neće upasti u nevolje, neće otići sa strancem i biće veoma oprezni".

Osim toga, karakteristično za introverte je da vole da dobro razumeju temu koja ih zanima.

"Za njih kažu: 'Gde ga ostaviš, tu ćeš ga i naći'. Možete sa njima da šetate bez problema i ako vam nešto na trenutak odvuče pažnju, oni sigurno neće otići negde u gužvu dece. Ova deca će istražiti ono što ih zanima do detalja, jer im je važno da razumeju kako sve to radi i zašto je tako. Roditelji ne moraju da smišljaju kako da ih zabave – njima je lepo kada su sami, dovoljno je samo da ga ne uznemiravate kada radi nešto što voli".

Najveća prednost introverta

Psiholog Ljubov Grigovorič kaže da su introvertimanje podložni spoljnim uticajima, što znači da se i bolje odupiru negativnim uticajima.

"Njima je teže manipuliati. Oni razvijaju svoju poziciju i drže je se, uprkos tome što pokušavate da ih ubedite u nešto drugo".

Takođe, njihova prednost je što mogu da se duboko koncentrišu, originalni su, autentični, brzo razvijaju logično i kritičko mišljenje.

BONUS VIDEO:

Oslobodite se mišljenja drugih ljudi description: Ako stalno brinete šta drugi misle o vama odgovorite sebi na ova pitanja TikTok/drjuliesmith

(Yumama/N. Z.)