Da li imate malu decu koja vole da se penju na bilo šta i sve na šta naiđu? Ako je odgovor potvrdan, znajte da i drugi roditelji vode ovu bitku. Jedna mama je napisala za portal story.motherhood. com kako se suočava sa izazovom malih penjača:

"Imam trogodišnju ćerku koja je počela da se penje na rešetku na kapiji od pre svoje druge godine! Sada se penje sve do vrha kao profesionalac; uz nadzor odraslih, naravno. Kada sam je prvi put videla kako se penje tako visoko, srce mi je skoro skočilo iz grudi. Ali shvatila sam da je to bio dobar način za nju da stekne samopouzdanje na visini. Isto je i sa moje prvo dvoje dece.

Retko sam nekom od svoje dece govorila da se ne penje i ne spušta, osim ako je situacija izuzetno opasna i niko ne pazi na njih. Za mene je učenje penjanja jednako važno kao i učenje hodanja. Zašto da ne, kada se u raznim studijama pokazalo da penjanje pomaže maloj deci da razviju snažne mišiće i velike motoričke veštine.

Prema luckiclimber.com, studija kompanije PlayCore pronašla je dokaze da penjanje u detinjstvu pomaže u usavršavanju prostorne i usmerene svesti, a takođe podstiče fizičke veštine kao što su ravnoteža, koordinacija ruku i stopala i agilnost. Takođe sam otkrila brojne prednosti koje podržavaju moju odluku da ne sprečavam svoje dete da se penje.

Deca se penju zato što misle da mogu. Obično je počelo kada su deca otkrila da mogu da se navuku na nešto, kao što je nameštaj. To je barem tačno za moju decu. U početku izgleda tako nevino, posmatrati moje dete koje se toliko trudi da sedne na trpezarijsku stolicu. Ali ta nevinost nije dugo trajala. To se dramatično menja kada otkrije moć penjanja u svom telu.

Stalno pokušava da se popne na sve što može. Bilo unutra ili napolju, moj mališan uvek nađe na šta da se popne, da stoji ili sedi (i ne, nisu to samo stolice i stolovi!). Još jedna navika mog mališana je da se klati i ljulja sa uspravne šipke kao majmunče. Koliko god to ponekad moglo biti zabrinjavajuće, gledanje je neverovatno zabavno. Nisam iznenađen što mališani mogu da se penju ceo dan, s obzirom na njihovu bezgraničnu energiju.

Osim što žele da zadovolje svoju radoznalost o tome šta se nalazi na gornjoj polici, zamišljam da se deca nastavljaju da se penju jer im to daje uzbuđenje i nalet adrenalina, zbog čega žele da se još više penju. Moj muž i ja takođe učimo našu ćerku da se penje tako što ćemo je pustiti da se igra "Penji se na mamu ili tatu" ili držeći je za ruke dok se nogama penje uz zid. Bez obzira na to, postoje ograničenja kada i gde dozvoljavam svom mališanu da se penje, ali moram priznati da je neću sprečiti da se u potpunosti penje jer ima koristi od toga.

Prednosti penjanja za decu:

1. Penjanje podstiče fizički razvoj - Penjanje pomaže mladima da razviju fine motoričke sposobnosti kao što su spretnost, hvat i hvatanje. To sam primetila kod svoje dece kada nemaju problema da drže olovku pravilno čak i pre polaska u školu. Penjanje takođe pomaže mladima da razviju fizičku snagu i grube motoričke veštine, što rezultira zdravijim i aktivnijim načinom života.

2. Pomaže u izgradnji samopouzdanja u penjanju
Kada našu decu vodimo na igralište sa opremom za penjanje, ona se ne plaše da probaju. Moja najstarija bi bila sigurnija da ide više od njene mlađe braće i sestara, ali svi bi se popeli bez pomoći. Oni takođe više vole da ih pustimo da se sami penju, tako da verujem da im je omogućavanje da se penju od malih nogu pomoglo da se izgradi to samopouzdanje. I dalje bismo bili u blizini da ih držimo na oku i da se uverimo da su bezbedni.

3. Pomaže u sticanju veštine rešavanja problema
Penjanje u ranom uzrastu uči decu kako da se prilagode novim ili nepoznatim okruženjima, istovremeno podstičući postavljanje ciljeva, upornost i pripremu. Kada se moja deca popnu na nešto, pustim ih da shvate kako da idu skroz gore i ponovo dole. Iznenađujuće, znaju gde da stave ruke i koje noge prvo da pomere. Davanje novih prepreka za penjanje deci će im pomoći da razviju veštine kritičkog razmišljanja dok traže nove načine penjanja i prelaska.

4. Stimuliše mentalni razvoj
Oprema za penjanje za malu decu može pomoći vašem detetu da izgradi mišiće, a istovremeno stimuliše razvoj mozga. Kada deca obavljaju aktivnosti poput penjanja, uključiće se u motoričke vežbe i senzorna iskustva. Takođe će podstaći formiranje sinhronizovanih pokreta. Istovremeno, vaša deca će naučiti da se nose sa strahom i tenzijom dok obavljaju teške zadatke.

5. Podstičite preuzimanje rizika
Sigurno ste upozorili svoju decu da penjanje može biti opasno i da treba da budu oprezni.

Evo nekoliko saveta za bezbedno penjanje mališana:

  • Obezbedite bezbedne opcije za penjanje kod kuće kao što je konopac ili igračka za penjanje po stepenicama. Može se koristiti u zatvorenom ili na otvorenom. Ako se osećate avanturistički, možete to učiniti i sami.
  • Ako vaša deca postanu previsoka, možda neće znati kako da se spuste, pa ih naučite kako da se bezbedno spuštaju, a da pritom smanjite rizik od povreda.
  • Zaštitite oblasti na koje vaša deca mogu da se penju, bilo da ih sprečite da se u potpunosti penju ili da ih zaštitite ako padnu.
  • Uverite se da uvek postoji neko, odrasla osoba, koja pazi na decu kako bi mogla da pomogne ako nešto krene po zlu.
  • Ako ne želite da se vaša deca penju, uključite ih u druge aktivnosti kao što su slaganje kocki, šutiranje lopte, skrivanje, društvene igre ili bilo šta drugo što će odvratiti njihovu pažnju od penjanja.
  • Ako je previše opasno i neće da vas slušaju, odmaknite dete sa tog mesta.

BONUS VIDEO:

Šta ne slati detetu u vrtić TikTok/heather_mummyandme

(Yumama/T.A.S.)