Postoje različiti stilovi roditeljstva, ali čini se da je sve više roditelja koji se priklanjaju onom nežnom. Ovaj stil podrazumeva nežan pristup deci, da ih roditelji uče umesto da ih grde, da ne viču na njih.

Međutim, nova studija pokazuje da ovakav način roditeljstva baš i nije najbolji, te da čvrsta pravila i disciplina bolje deluju na decu. Preciznije, utvrđeno je da striktno vreme za odlazak na spavanje i utvrđeno vreme za igru mogu da poboljšaju dečje pamćenje i dobro utiču na mozak.

"Nedostatak sna može da se utiče ne samo na moždane strukture, već i na funkciju obrađivanja emocija u dečjem mozgu. TO može da objasni zašto manjak sna vodi ka većoj podložnosti negativnim emocijama", preneo je nationalworld.com reči vodeće autorke studije, profesorke Emili Merc sa Univerziteta u Koloradu.

Ona je istakla da, iako su sve studije fokusirane na tinejdžere, ovo istraživanje pokazuje da je važno obratiti pažnju na zdrav san kod dece i pre tog uzrasta.

"Detinjstvo je osetljiv period u razvoju, kada iskustva iz okruženja imaju moćan i trajan uticaj na mozak", istakla je profesorka Merc.

Inače, i odvojena studija koju je sprovela Akademija za nauku Južne Karoline je utvrdila da tinejdžeri postižu bolje rezultate na testovima nakon što spavaju osam sati i ne koriste telefone pre spavanja.

Dakle, iako nežno roditeljstvo ima nekih svojih prednosti, ponekad je bolje učiti dete disciplini - što je ipak potpuno različito od kažnjavanja, a posebno od fizičkog. 

BONUS VIDEO:

VASPITANJE BATINAMA NEDOPUSTIVO! Srbi misle da je NORMALNO TUĆI decu, a zapravo je to OGROMAN PROBLEM (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)