Obično ne morate da mnogo brinete o detetu ako ima izmišljenog prijatelja.

Šta čini da deca imaju imaginarne prijatelje?

Ako dete odjednom počne da priča sa nekim ko nije tu, roditelji bi mogli biti malo iznenađeni i osetiti se odbačenim. Deca koja se igraju se sa nevidljivim saigračem - normalno je da se pitamo šta to znači. Prema dr Ešli M. Vitaker, sertifikovanom pedijatrijskom neuropsihologu, ovi lažni prijatelji mogu biti potpuno nevidljivi ili personifikovani u igrački ili drugom predmetu gde dete pripisuje ljudske karakteristike neživom objektu.

Imaginarni drugari su najčešći među decom predškolskog uzrasta, ali se mogu nastaviti i u ranoj adolescenciji. Imaginarni prijatelji obično služe svrsi kao što su:

  • Druženje
  • Daje detetu priliku da isproba različite načine igre
  • Dozvola detetu da se igra na kreativniji način
  • Bezbedno mesto za vežbanje socijalnih veština
  • Dozvola deci da testiraju jake emocije poput besa i straha, na sigurnom i nasamo
  • Da dete bude glavno, šef, kada se možda oseća nemoćno ili ranjivo u stvarnom životu
  • Dete može da iskusi bogat unutrašnji život koji je siguran od tuđih očiju
  • Daje utehu kada je dete pod stresom tako što ćete biti tamo sa bezuslovnom (ako je zamišljeno) ljubavlju i prihvatanjem

Da li je zdravo imati imaginarnog prijatelja?

Prema The American Journal of Play, imati imaginarnog prijatelja je normalan i zdrav deo igre u detinjstvu. Imati ga je čak pokazalo prednosti u razvoju u detinjstvu. Ako roditelj primeti da njihovo dete doživljava nešto više, možda će želeti da zakaže pregled kod svog primarnog lekara. Na primer, ako detetov imaginarni prijatelj ikada postane zastrašujući, agresivan ili zastrašujući za vaše dete, procena sa stručnjakom za mentalno zdravlje može vam pružiti mir. Opet, najčešće izmišljeni prijatelji nisu nešto o čemu treba da brinete.

Roditelji mogu da uče od izmišljenih prijatelja

Roditelji mogu uočiti moguće probleme sa svojom decom kroz to što imaju zamišljenog prijatelja. Na primer, ako se imaginarni prijatelj nečega plaši, možda mraka ili pauka, dete bi moglo da iskoristi imaginarnog prijatelja da to projektuje. Možda će to moći da reše sa svojim prijateljem, ili im može pomoći i roditelj. Ponekad se zamišljeni prijatelj koristi kao dečiji žrtveni jarac. Dete ih može koristiti da se izvuče iz nevolje ako nešto pokvari. Mogu da ih koriste da ponište ono što su njihovi roditelji rekli, kao da ne moraju da idu u krevet kada mama kaže. Sve su to prilike za roditelje da umire svoje dete.

Ako dete nešto pokvari i za to okrivi svog imaginarnog prijatelja, mama može da upadne i uveri ga da se „greške dešavaju i biće u redu“. Na taj način dete zna da se ponekad loše stvari dešavaju, a to ne znači da nisu dostojni da budu voljeni. Kada dete kaže da ne treba da ide u krevet, roditelji bi mogli reći da to razumeju, ali potvrđuju da su oni roditelj i oni postavljaju pravila. Deca znaju da ovaj prijatelj nije stvaran, ali lakše je pomerati granice kada to ne rade baš „oni“.

Razmišljanje o zamišljenim prijateljima kao o dečijoj utesi i podršci može pomoći. Korišćenje ovog prijatelja da radi stvari za njih, daje im do znanja šta je ispravno, a šta pogrešno. Skoro kao mehanizam za suočavanje. To je dobra stvar.

Kako roditelji komuniciraju sa imaginarnim prijateljem svog deteta?

Klinički psiholog dr Ešleman priznaje da bi se moglo osećati neprijatno kada dete razgovara o svom imaginarnom prijatelju, ali je dobro da se roditelji poigraju. Pitajte kako se zovu ili šta rade zajedno; samo ih tretirajte kao svakog drugog prijatelja.

Roditelji mogu biti opušteni kada njihovo dete ima imaginarnog prijatelja. To može biti od koristi na više načina. Gledanje deteta i slušanje kako ono komunicira sa svojim imaginarnim prijateljem zaista je zanimljivo.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kako da sami napravite advent kalendar za decu TikTok/bestofchristmass