Najbolji način da se pristupi televiziji je da se na nju gleda kao na prefinjeni slatkiš:

Prosečno dete iz Amerike provodi 3 do 4 sata dnevno pred televizorom, uprkos savetima Američke Akademije Pedijatara da deca ne bi trebalo da gledaju televiziju duže od dva sata, dok mlađa od dve godine ne bi smela da uopšte budu ispred TV ekrana.

želite da dete uživa u zavodljivim stvarima, ali bez neumerenosti. Zato bi roditelji trebalo da drže pod kontrolom vreme koje njihovo dete provodi ispred TV ekrana, i to od samog starta, kako bi u kasnijem periodu, kada ono napuni pet i više godina, ta kontrola mogla lakše da se sprovodi.

Evo nekih saveta kako da nadgledate i usmerite gledanje televizije kod deteta:PageBreak

Kontrolišite gledanje televizije

Ograničite koliko dugo vaše dete gleda televiziju. Više od dva sata dnevno je previše. Da bi vašem detetu izgledalo kao da gleda duže prekidajte njegovo gledanje televizije na 15 minuta. Takođe u sobi vašeg deteta ne bi trebalo da stoji televizor, a tokom obroka on treba da bude isključen. 

Izbegavajte da određujete tačno vreme gledanja televizije. Iako se može činiti nelogičnim verujte da je iznenađujuće efektivno. Na taj način ćete u detetu usaditi osećaj slobode da ono gleda telviziju koliko želi, a ustvari mu indirektno odrediti maksimum. Takođe, na taj način ćete izbeći efekat da postoji određeno vreme za obavezno gledanje televizije.

Učinite gledanje televizije fizički nezgodnim. Televizor se najčešće nalazi u najudobnijem i najprijatnijem delu našeg doma, u dnevnoj sobi, tamo gde je cela porodica na okupu, gde se osećaju mirisi mamine kuhinje. Zato, pokušajte da televizor stavite u neku malu prostoriju, van konstantnog vidokruga vašeg deteta. Ako imate drugi sprat kuće, to može biti najbolje rešenje. Jedno od dobrih rešenja može biti i da ga sklonite u neki plakar, komodu i vadite ga po potrebi.PageBreak

vodic-za-gledanje-televizije


Birajte šta se gleda

Odlučite se za miran i tih program. Sporije gledanje daje vašem detetu vremena da razmišlja i apsorbuje. Mnogo nasumičnih aktivnosti koje se dešavaju u akcionim i avanturističkim crtanim filmovima mogu da zbune dete. Takođe, neka istraživanja pokazuju da deca koja gledaju nasilje na TV-u su podložnija prenošenju istog u realnost.

Izbegavajte programe koji mogu uplašiti vaše dete. Izaberite jednostavne programe koji naglašavaju interaktivnost. Najbolji su oni programi koji inspirišu vaše dete da ispuštaju zvukove, izgovaraju reči, pevaju i igraju.

Gledajte program, ne televiziju. Umesto da prepustite da vaše dete samo sedne i gleda šta god je na televiziji, pronađite TV program i izaberite pažljivo ono što bi trebalo da gleda. Kada se završi izabrani program, isključite televizor.PageBreak

Budite dobar uzor

Gledajte televiziju zajedno sa detetom kada god je moguće. Pokušajte da ne koristite televiziju kao dadilju. U jednom istraživanju nadgledane su tri grupe dece: deca koja imaju neograničen pristup televiziji, ona koja imaju dozvolu za umerenim gledanjem televizije ali bez roditelja i ona koja imaju dozvolu za umerenim gledanjem televizije i to sa roditeljima. Poslednja grupa postigla je najbolje rezultate u učenju. To znači da vi samo vašim prisustvom i društvom svom detetu stavljate do znanja:"Ono što ti radiš je meni jako bitno".

Pomozite deci da budu kritični gledaoci. Čak i najmlađe dete može da nauči da gleda televiziju. Objašnjavajte vašem detetu šta se događa u emisijama i u reklamama, ali im i pojasnite razliku između njih. Ohrabrite dete da postavlja pitanja i poredi ono što se dešava u emisiji sa nekim situacijama iz njegovog života. Ako imate priliku snimajte emisije. Na taj način ih možete gledati kada vi izaberete i možete ih pauzirati da biste prodiskutovali šta ste videli.

Pazite kako vi gledate televiziju. Na decu jako utiče ono što vi uradite ili kažete tako da nemojte stalno menjati kanale ili konstantno držati upaljen televizor kao zvuk iz daljine. Ako vas dete vidi da prečesto gledate određenu emisiju, skoncentrisaće se na ono što gledate i prepoznaće koji je potencijal televizije za uživanje i zabavu.  

Prevela i priredila: Minja Simić