Decu učimo da su u laži kratke noge i trudimo se da ih odmalena vaspitamo tako da uvek govore istinu. Ipak, mališani obično imaju fazu u odstanju kada ipak pokušavaju da slažu mamu i tatu, a roditelji se onda zabrinu jer nisu sigurni kako da se postave.
Za početak, možda ne treba da brinete previše jer to što dete laže znači da mu se mozak dobro razvija, barem tako kažu stručnjaci.
Kako prenosi telegrafi.com naučnici sa Univerziteta u Floridi su analizirali 114 dece starosti između sedam i 11 godina i dali su im da rade test. Iako nisu od njih tražili da varaju, dali u im priliku da to urade, sve vreme ih posmatrajući preko skrivenih kamera.
Iznenađujuće, samo četvrtina dece je pogledala u odgovore i varala na testu, a upravo za njih je naknadnim testovima dokazano da su pametniji i da imaju bolje pamćenje.
Druga studija koju je sproveo Univerzitet u Torontu u kojoj je učestvovalo 1.200 mališana zaključila je da je normalno da deca lažu. Vodeći autor studije Kang Li objasnio je to činjenicom da laganje i skrivanje laži dugo vremena zahteva veliki intelektualni napor.
Ako dete laže, naročito ako je ono mlađe od pet godina, ono koristi sve svoje veštine posebno one koje zahtevaju samokontrolu.
Mnogi roditelji brinu da će dete koje laže izrasti u lažova, ali naučnici ističu da ovakvo ponašanje mališana ne znači da će postati odrasle osobe koje stalno skrivaju istinu. Laganje u detinjstvu je, ističu, ništa drugo do normalna faza u razvoju od koje ne treba praviti dramu.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.