Deca danas odrastaju potpuno drugačije od nekih ranijih generacija, a to između ostalog znači i da su od najranijeg uzrasta izložena ekranima.
Stručnjaci upozoravaju da su deca na testiranjima za polazak u školu sve lošija, da im nedostaju neke veštine koje su se ranije podrazumevale, govore i razumeju manje reči, ne umeju jasno da komuniciraju svoje potrebe, a mnogi od njih ne znaju kako se rukuje knjigom, te misle da treba da pritisnu stranicu, kao na telefonu, umesto da je okrenu prstom.
I dok su vrlo uvežbani da kažiprstom pipkaju po telefonu, stručnjaci kažu da čak 32 odsto mališana ne može pravilno da drži olovku zbog nedostatka mišićne snage i slabo razvijene motorike.
Klinički psiholog sa više od 20 godina iskustva, dr Angarad Radkin ističe da se "dečji mozak razvija kroz socijalizaciju sa drugima, razgovorom lice u lice, a tako deca uče i kako da upravljaju svojim emocijama. Ako provode mnogo vremena pred ekranima, a to se ne izbalansira kvalitetnim interakcijama sa odraslima iz okruženja, vrlo je verovatno da će to imati uticaj na razvoj deteta".
Problem, međutim, nije ni samo u tome što deca previše koriste telefone, već to rade i roditelji. Istraživanja su pokazala da je za decu zbunjujuće i stresno to što roditelji potpuno bezizražajnih lica gledaju u ekrane.
Analize su pokazale da kada mama i tata gledaju u telefon, deca se oglašavaju i pokušavaju da privuku njihovu pažnju, te da postaju vrlo uznemireni ako u tome ne uspeju. Naravno da je nemoguće da bukvalo sve vreme roditelji gledaju u decu, ali je činjenica i da telefoni utiču na to koliko mame i tate komuniciraju sa mališanima u periodu koji je ključan za razvoj njihovog mozga i govora.
Takođe, ono što mnogi primećuju je da kada dete plače, ono će se vrlo brzo smiriti ako mu date telefon u ruke, ali ta praksa je štetna jer se mališanu oduzima prilika da vežba važnu veštinu – samoregulaciju ili samoumirivanje.
Uzimajući sve to u obzir, psiholog dr Arik Sigman ističe da bi bilo najbolje kada bi roditelji poštovali preporuke Svetske zdravstvene organizacije, prema kojima deca mlađa od dve godine ne bi uopšte trebalo da budu izložena ekranima.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.