Nakon prve godine, situacija je nešto bolja. Nije potrebno da baš svakog meseca kupujete novu odeću za vašeg mališana. Ali, predah ipak kratko traje, jer već u uzrastu kada krene u vrtić, garderoba postaje potrošni materijal. Neretko će se pantalonice na kolenima izlizati i pocepati, a majičice i haljinice izbledeti od  skidanja fleka posle svega par nošenja. Ali, ne očajavajte. Mame su najspretniji «lovci» kada je reč o kupovini dečje garderobe... uvek se dočekaju na noge.

Prva asocijacija na reč garderoba je sve ono u čemu će mališan izgledati kao prava mala «bombonica» - dok uživa u odrastanju i igri. Ali, šta je sa onim drugim delom garderobe, koji je «skriven»? On se ne vidi na prvi pogled, a veoma je važan... Kultura odevanja podrazumeva i dobar izbor «donjeg veša». Naravno, ono što je prvo uz kožu, mora da bude najkvalitetnije i najudobnije. Svaka mama zna da etiketa na kojoj piše 100 odsto pamuk - znači da je napravljen odličan izbor. Ali, često se dešava i da se mame povedu za tim da usreće svog mališana, pa ponekad prave kompromise. Gaćice ili potkošulja sa likom iz nekog popularnog crtaća, svakako će da izmame osmeh vašem čedu. Međutim, ukoliko takav dizajn krije loš materijal, treba još jednom razmisliti.

Prvih godinu dana, a ponekad i duže, donji veš vaše bebe - osim pelene, biće i neprikosnoveni bodi. To je komad odeće koji zaista vredi kupiti. U njemu je beba dobro «upakovana», pa ne morate da brinete da će joj leđa biti gola, da će se prehladiti. Leti, naročito kada su veoma visoke temperature, pelena i bodi su sasvim dovoljni da beba uživa u igri. Iako mame daju prednost bodijima koji se kopčaju na ramenu, na tržištu mogu da se nađu razni krojevi - nećete pogrešiti ako odaberete bilo koji od ponuđenih.

Prelazak sa bodija na potkošulju, kod mnogih mama izaziva zabrinutost. Naime, one misle da se potkošulja lako izvlači, tako  da će beba za čas biti golog stomačića i leđa. Međutim, nema razloga za brigu, važno je samo da mame povedu računa prilikom kupovine. Za dete su najbolje potkošulje koje su po kroju uzane i dugačke (a takvih ima), one se neće izvlačiti. Proizvođači se zaista trude da udovolje mnogim zahtevima kada je u pitanju dečja garderoba. Ali, s obzirom da u svakom žitu ima kukolja, ipak treba voditi računa šta se kupuje.

Kada mališanu prvi put skinete pelene, biće vam potreban veliki broj gaćica. Naravno, važno je da su kvalitetne i da ne iritiraju nežnu dečju kožu (posebno je važno da se izbegnu grubo obrađeni šavovi i sintetika). Na tržištu postoji veliki izbor gaćica za devojčice i za dečake. Ukoliko imate dečaka, možete da mu nabavite «bokserice» modernog kroja. Ima ih u raznim dezenima, a mogu da se peru na visokim temeperaturama (da se «iskuvavaju»), tako da klasično belo ne mora da preovladava kao jedina varijanta kada je reč o dečjem rublju.

Čarapice i hulahopke su počasni član ponosne ekipe zvane donji veš. Kada ih kupujete, neka uvek budu za broj veće. Jer, čarape sadrže određen procenat elastina, tako da se posle par pranja skupe i za ceo broj. Zato povedite računa, da ne biste došli u situaciju da detetu kupujete čarapice svakih mesec dana. Vodite računa i o bojama. Jarke boje kao da su stvorene za dečicu, ali lako mogu da ofarbaju neki komad odeće i tako ga upropaste. Obavezno ih perite odvojeno. Iako su hulahopke aktuelnije tokom hladne sezone, ipak treba reći da one više pristaju devojčicama. Za dečake su prikladnije takozvane duge gaće ili «untercigeri» (ne stežu kao hulahopke, što dečacima zna da bude jako neprijatno).

Nemojte da «zanemarujete» donji veš. On je, ponekad, čak i važniji od «krupnih» delova garderobe. No, treba ga birati mudro. Biranjem dobrog i kvalitetnog veša, vašeg mališana ćete uputiti u kulturu odevanja (i u ličnu higijenu, podrazumeva se). A to je značajno za dalje sticanje dobrih navika.

Tamara Piper