Većina dece obožava da jede slatkiše, a kod nekih to ide dotle da se roditelji zaista trude na sve moguće načine da ih ubede da jedu bilo šta drugo. Nutricionistkinja Marija Kardakova je za mail.ru objasnila zašto mališani vole slatkiša više od svega drugog.
"Ako dete ima zdrav odnos prema slatkišima i hrani uopšteno, ono će razumeti razliku između toga da li je gladno ili samo želi nešto slatko. Međutim, ako je generalno naviknuto da često jede slatkiše, počeće da ih jede preterano. I na primer, umesto parčeta hleba sa sirom, želeće kolačić sa džemom".
Nutricionistkinja je istakla i da se isto dešava ako dete retko ima priliku da jede slatkiše, a mnogo ih voli.
"U takvoj situaciji, ono će takođe gotovo uvek želeti slatkiše, pa ako ih vidi kod kuće, prvo će njih uzeti da jede. I u budućnosti će verovatno želeti slatkiše pre nego bilo koju drugu hranu. Takvo ponašanje se najbolje može videti na odmorima, kada su im dostupni slatkiši".
Nutricionistkinja Kardakova je dala savet i kako izbeći takvo ponašanje, a njen odgovor je: "Izgradite zdrav odnos prema slatkišima. Jedan od načina je da ih pripremate kod kuće".
Ona je istakla da je problem i ako dete stalno ima slatkiše na dohvat ruke kod kuće.
"Voliš ga, na dohvat ruke ti je, zašto da ga ne uzmeš? To je teško i odraslima, a kamoli deci, kolačići i keksići koji stalno stoje na stolu im privlače pažnju. Zato, kada ste u prodavnici, pokušajte da odvratite detetu pažnju sa kolačića na sastojke koji su vam potrebni da ih pripremite kod kuće. Nađite neku lepu fotografiju kolačića i predložite da ih pravite kod kuće. Tako, umesto da gomilate kolačiće i slatkiše unapred i da detetu budu stalno dostupni, moraće da napravi izbor šta mu se stvarno jede. Pored toga, na ovaj način ćete moći da kontrolišete i kvalitet sastojaka, veličinu porcija, količinu šećera i vlakana", objašnjava ona.
Savet nutricionistkinje je da količinu šećera u tradicionalnim receptima smanjite za najmanje trećinu, a belo brašno zamenite integralnim.
Kardakova je dala savet i onim roditeljima čija deca su već naviknuta da jedu mnogo slatkiša i konstantno ih traže.
"Započnite proces odvikavanja. Promena u ponašanju i odsustvo opsesivnih misli o slatkišima se mogu primetiti već za nedelju ili dve. Glavno je da postepeno smanjite količinu šećera koju dete unosi i da hrana koju jede bude izbalansirana".
Takođe, nutricionistkinja savetuje da obratite pažnju i na sledeće:
- Izbacite sve napitke koji sadrže dodate šećere.
- Pažljivo čitajte deklaracije i tražite namirnice koje ne sadrže šećer, kada su u pitanju hleb i druga hrana.
- Izbacite slatke užine i zamenite ih nekom zdravijom užinom.
- Izbacite sve deserte posle obroka.
- Pobrinite se da dete jede zdravu hranu.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)