Šta da radite kad se bebi zapuši nosić? Nekoliko stvari će pomoći da lakše diše i bolje spava

Zapušen nos neprijatan je i odraslima, a kamoli bebama. Evo kako da pomognete svom mališanu kada se javi ovaj problem.

Shutterstock

Zimski period može da bude veoma nezgodan u smislu čestih kijavica i prehlada, a naročito za najmlađe. Za bebe je čak i zapušen nosić jako neprijatan jer im smeta da normalno dišu i spavaju, a ne umeju da ga istresu u maramicu.

Mamama je teško da gledaju zapušen nosić kod beba, ne znajući kako da im pomognu, ali zapravo postoje neki načini na koje možete da pomognete mališanu da lakše diše.

Uzroci zapušenog nosa kod beba

Nazalna kongestija je posebno česta u zimskim mesecima, iz nekoliko razloga. Glavni krivci su sezonske prehlade i virusne infekcije, a bebe su im naročito podložne zbog nerazvijenog imunog sistema.

Suv vazduh u prostorijama, koji je posledica grejanja u kući, može da iritira nosne kanale i da dovede do nagomilavanja sekreta. I neki iritanski poput prašine, peruti kućnih ljubimaca, pa čak i neki mirišljavi proizvodi poput mirisnih sveća ili osveživača vazduha mogu da utiču na to.

Zapušen nosić posebno je nezgodan u prva dva meseca, kada bebe dišu na nos, a ne na usta, što im omogućava da lepo dišu dok piju mleko, ali ih zato čini i ranjivijim kada je u pitanju zapušen nos.

Da bi beba mogla neometano da diše, spava i jede, važno je da se što pre reši problem začepljenog nosa, a evo šta može da pomogne.

Napravite prijatno okruženje

Korišćenje ovlaživača vazduha jedan je od najlakših načina da pomognete bebi da bolje spava kada joj je zapušen nos. Održavanje nivoa vlažnosti na 30 do 50 odsto će sprečiti isušivanje i iritaciju nosnih kanala, što je posebno važno u zimskim mesecima, kada je vazduh suvlji zbog grejanja.

Pazite na sobnu temperaturu jer i ona ima važnu ulogu. Stručnjaci savetuju da sobna temperatura bude između 20 i 22 stepena, kako bi bebi bilo prijatno, ali ne prevruće jer to može da pogorša kongestiju. Obucite bebu u odeću od prirodnih materijala, tanko, ali slojevito, kako biste lako mogli da dodate ili skinete sloj po potrebi. Cilj je da bebi bude prijatno, ali ne pretoplo, kako bi lepše spavala.

Očistite nosić u nekoliko koraka

Kada se bebi zapuši nosić, slani rastvori za čišćenje nosa su vaši najbolji prijatelji. Kada se sekret njima razblaži, mnogo ga je lakše ukloniti iz nosa. Blago nagnite bebinu glavicu unazad i sipajte po jednu-dve kapi rastvora u svaku nozdrvu. Pustite da deluje minut-dva, pa pomoću nekog od nazalnih aspiratora nežno izvucite sekret.

Koji god nazalni aspirator da koristite, temeljno ga operite posle upotrebe, kako biste sprečili zadržavanje bakterija.

Još jedna stvar koja može da pomogne kad je bebi zapušen nos je opuštanje u toploj kupki pre spavanja, kako bi isparenja od tople vode razblažila sekret. Alternativa je da prosto sedite u kupatilu dok na slavini izlazi topla voda, kako bi se prostorija ispunila vodenom parom. Sedite u kupatilu 10-15 minuta pre spavanja, kako bi se nosić "otvorio", a beba lakše disala i bolje spavala, prenosi mother.ly.

Ukoliko koristite bilo kakve kapi za nos, najbolje je da se pre toga posavetujete sa svojim pedijatrom, i svakako uvek birajte kapi i sprejeve namenjene za decu.

Može da pomogne i da natrljate malo bebi uljasa mirisom lavande ili eukaliptusa na bebine grudi i leđa. S druge strane, izbegavajte proizvode koji sadrže mentol jer ovaj jak miris može da bude previše za bebini osetljiv respiratorni sistem.

Zapušen nos jeste neprijatan, posebno kod beba, ali ove nežne, a efikasne metode mogu da olakšaju tu neprijatnost, i bebi i vama.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli  TikTok/beachgem10