Beba ne može rečima da opiše kako se oseća, tako da je na vama kao roditelju da pronađete odgovarajuću sobnu temperaturu. Ne želite da soba bebe bude previše topla ili prehladna. Preporučuje se da najbolja temperatura za bebe bude između 20 do 22 stepena C.

Bebe su osetljivije na promene sobne temperature jer su jako male i njihova tela još uvek rastu. Međutim, oko 11. nedelje, tela beba počinju da regulišu temperaturu noću, baš kao što to rade stariji ljudi. U roku od četiri sata pre spavanja, bebe dostižu minimalnu telesnu temperaturu od 36,5 stepeni C.

Možete pratiti temperaturu u sobi bebe pomoću unutrašnjeg termometra ako soba nema termostat. Međutim, nije neophodno stalno je pratiti ili održavati grejanje ili hlađenje tokom cele noći ako je vaša beba pravilno obučena za vremenske prilike. I bebe i mala deca se osećaju prijatno na istoj sobnoj temperaturi kao i odrasli. Ponekad će bebi biti potreban dodatni sloj, ali treba da obučete bebu na isti način na koji se oblačite i sami: ni previše toplo i ne previše lagano.

Zašto je važna odgovarajuća temperatura

Mnogi roditelji misle da treba da drže bebu što toplije ušukanu i dodatno obučenu, ali to zapravo nije tačno. Ključno je da beba ima stabilnu temperaturu. U stvari, rizik od sindroma iznenadne smrti odojčadi (SIDS) raste ako vaša beba postane previše vruća. Deca su izložena riziku od SIDS-a tokom svog ranog rasta, ali najveći rizik je u prvih šest meseci života.

Pregrevanje je povezano sa SIDS-om , tako da je važno da bebu zimi ne trontate previše. Pokušajte da soba bude hladna u mesecima kada je temperatura napolju visoka. Postoje neki dokazi koji sugerišu da su visoke temperature životne sredine takođe povezane sa SIDS-om.

Da li je bebi previše vruće ili hladno?

U početku može biti teško reći da li je vašoj bebi previše vruće ili hladno. Pratite ove korake da biste lakše otkrili idealnu temperaturu za vašeg mališana:

Da li je bebi previše vruće?

Da biste proverili da li je beba previše topla, dodirnite njen potiljak da vidite da li se znoji. Bebe se obično ne znoje na isti način kao odrasli, ali znoj na vratu može ukazivati na to da joj je prevruće. Takođe možete pokušati da stavite ruku na bebine grudi ili uši da biste testirali temperaturu njihove kože. Izbegavajte da im proveravate ruke i stopala, jer će se uvek biti hladnije od ostatka tela. Koža bebe može biti crvena ili će biti razdražljiva ako joj je previše vruće.

Da li je bebi hladno?

Malo je lakše znati kada je bebi previše hladno. Ruke i stopala mogu postati blago plave, što je normalno za bebe. Prsti na rukama i nogama će biti prilično hladni na dodir, a beba može čak i da drhti. Da bi se zagrejale, bebe moraju da sagore dodatne kalorije.

Kako regulisati temperaturu

Mnogi roditelji povijaju ili previjaju svoju bebu dok spava, ali to nije neophodno. Previše ćebadi i previše čvrstog umotavanje bebe povećava rizik od SIDS-a. Umesto toga, odlučite se za minimalnu posteljinu u njihovom krevetiću i razmislite o korišćenju lagane vreće za spavanje kako bi bilo udobno. Nikada ne koristite boce sa toplom vodom ili električnu ćebad u krevetiću bebe.

U toplijim mesecima

Kada je spoljna temperatura visoka, beba ne mora da nosi mnogo odeće. Razmislite o korišćenju ventilatora u sobi za cirkulaciju vazduha, ali nemojte ga usmeravati direktno na bebu. Studije takođe pokazuju da korišćenje ventilatora u sobi bebe može smanjiti rizik od SIDS-a. Ako je bezbedno da to uradite, možete da držite prozor ili vrata bebine sobe otvorenim da uđete svež vazduh i da je ohladi.

U hladnijim mesecima

Kada zahladi, koristite laganu, prozračnu ćebad koja dolaze samo do bebinih grudi ili laganu vreću za spavanje. Pobrinite se da im glava bude otkrivena kako biste smanjili rizik od SIDS-a.

BONUS VIDEO

"Škole su prepune negativne energije, neka deca su kao tempirane bombe" Psihološkinja otkrila uzrok novog incidenta u našoj prosveti Kurir televizija